×
Środa, 14.11.2018, imieniny: Emila, Laury, Rogera

(ZDJĘCIA) W Gniewie Kociewiacy starli się z Krzyżakami. Walczono nie tylko na miecze!

  • 30.07.2018, 08:50 (aktualizacja 30.07.2018 09:11)
  • (MW)
(ZDJĘCIA) W Gniewie Kociewiacy starli się z Krzyżakami. Walczono nie tylko na miecze! (MW)
Podziel się:
Oceń:
Jak co roku Urząd Miasta i Gminy Gniew zorganizował festyn regionalny „Krzyżacy kontra Kociewiacy”. Przez wieki te dwie grupy walczyły ze sobą o kulturową dominację na ziemiach gniewskich. Tym razem wygrała przyjaźń i wiara we wspólne, owocne sąsiedztwo.

W niedzielne popołudnie (29 lipca br.) na rynku Starego Miasta w Gniewie doszło do tradycyjnej już bitwy pomiędzy Krzyżakami i Kociewiakami. Osiem lat temu na pomysł wywołania „wojny” wpadł Wielki Mistrz Jacenty z Ordowa – Ordowski.  Zgodę na potyczki wydał ówczesny burmistrz Gniewu Bogdan Badziong. I tak Krzyżacy zaczęli wojować z Kociewiakami. Rycerze zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie z krzyżem na plecach, próbowali za wszelką cenę odebrać rdzennym mieszkańcom – Kociewiakom, klucze do miasta, chcąc tym samym wyjść poza zamkowe mury. I choć Maria Taraszkiewicz – Gurzyńska, w akcie dobroci, przekazała klucze wrogiemu zakonowi, Kociewiacy nie szczędzili sił i zaciekle walczyli o ich odebranie. (...)

Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew
Ogłoszenie lokalne Tczew

(MW)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Szacunek
Szacunek 30.07.2018, 16:33
Pani Burmistrz. Pięknie Pani wygląda. Sukienka cudowna, a Pani jak nastolatka. Na na następną kadencję. Da Pani radę.

Pozostałe