wtorek, 23 kwietnia 2024 18:06
Reklama

Jak wybrać dozownik do mydła?

Dozowniki do mydła niezaprzeczalnie są niezbędnym elementem wyposażenia każdej publicznej toalety. Gdyby nie one, musielibyśmy używać niehigienicznych mydeł w kostce lub nie używalibyśmy mydła wcale. Tylko jak wybrać dozowniki do toalety publicznej a jak do przedszkola? I co zrobić, gdy nie orientujemy się w rodzajach dozowników dostępnych na rynku? Tych i innych rzeczy dowiesz się z naszego artykułu.
Jak wybrać dozownik do mydła?

Rodzaje dozowników do mydła

Dozowniki do mydła przyciskowe
Najprostszy i najszerzej rozpowszechniony rodzaj dozownika, który najczęściej spotkamy w toaletach publicznych. Uzupełniane są na mydło dolewane, a nie na wkłady jednorazowe. Dzięki temu są bardziej oszczędne i rzadziej trzeba je uzupełniać. Występują w pojemnościach od 0,5 l do 1,2 l. Najczęściej są plastikowe, ale zdarzają się też ze stali szlachetnej.

Dozowniki mydła bezdotykowe
Dozowanie mydła w tych dozownikach odbywa się poprzez zainstalowany czujnik ruchu, który informuje dozownik, że ktoś podsunął pod niego dłonie. Automatyczne dozowanie jest pożądane w miejscach o podwyższonym poziomie higieny jak placówki medyczne, firmy przetwórstwa mięsnego, zakłady chemiczne i przemysłu spożywczego. Ten rodzaj dozowników często ma możliwość używania mydła w płynie oraz płynów dezynfekcyjnych. Najczęściej są to dozowniki na jednorazowe wkłady o pojemności 0,5 - 0,7 l.

Dozowniki łokciowe
Aby dozować mydła z takiego dozownika należy przycisnąć dźwignię łokciem lub przedramieniem; dźwignie są krótkie lub długie zależnie od tego, gdzie ma być stosowany dozownik np. w łazienkach dla osób niepełnosprawnych są one długie. Takie dozowniki najczęściej spotkamy w placówkach medycznych i stosuje się w nich wtedy płyny do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Jest też możliwość stosowania w nich mydła, ale jest to rzadziej spotykane. Występują zarówno w obudowach plastikowych jak i ze stali nierdzewnej. Mogą być na mydło dolewane, ale w większości miejsc gdzie wymaga się dozowników łokciowych, wymaga się też jednorazowych wkładów, które są bardziej higieniczne.

Dozowniki łazienkowe
Są to dozowniki do mydła, które spotkamy w domach mieszkalnych oraz hotelach, pensjonatach itp. Dzielą się na te montowane na ścianie oraz wolno stojące, które zazwyczaj stawia się na umywalce lub przy kuchennym zlewie. Mają mniejszą pojemność niż inne rodzaje dozowników - max. 0,3 l. Charakteryzują się ładnym bądź nietypowym wyglądem; często są ozdobą łazienki i współgrają z jej aranżacją. Modne jest kupowanie kompletów akcesorii łazienkowych, gdzie uchwyt na papier toaletowy, dozownik mydła, szczotka toaletowa i kubki są utrzymane w takim samym stylu. Spotkamy dozowniki łazienkowe wykonane z niklu, miedzi, tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej i innych nietypowych materiałów.

Czym się kierować przy wyborze dozownika do konkretnego miejsca?

Dozowniki zasadniczo nie różnią się miedzy sobą znacząco, w końcu każdy dozuje mydło czy inny płyn. Różnice zachodzą głównie w kwestii sposobu dozowania oraz tego, czy dany dozownik jest na jednorazowe wkłady czy na mydło dolewane. Dozowniki na jednorazowe wkłady są stosowane do wszystkich miejsc, gdzie wymagany jest wyższy poziom higieny. Z kolei dozowniki na mydło dolewane lepiej nadają się do miejsc, gdzie jest duże zużycie mydła ale nie ma wysokich wymagań sanitarnych.

Przy wyborze dozowników do konkretnego miejsca powinniśmy kierować się jeszcze innymi czynnikami. Załóżmy, że szukamy dozowników mydła do przedszkola. Musimy wybrać dozowniki, które będą miały prostą budowę oraz duży przycisk, który lekko chodzi aby dzieci nie miały problemów z dozowaniem mydła. Dobrze też jeśli dozownik będzie wyglądał zachęcająco dla dzieci jak na zdjęciu poniżej.

 

Ryszard Kurek

Ole.pl



Podziel się
Oceń

Reklama