Wtorek, 14.08.2018, imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

To miała być jedna z większych inwestycji w historii powiatu. Prace utknęły. "Nie bardzo wiemy dlaczego"

  • 17.05.2018, 06:52
  • Karol Uliczny
To miała być jedna z większych inwestycji w historii powiatu. Prace utknęły. "Nie bardzo wiemy dlaczego" Fot. pccintermodal.pl Nie ma pytania „czy”, jest pytanie „kiedy” – mówią o realizacji suchego portu przedstawiciele PCC Intermodal.
Budowa suchego portu w Zajączkowie Tczewskim miała ruszyć w 2014 r. Obecnie nic nie wskazuje, by inwestycja miała rozpocząć się w ciągu najbliższych miesięcy. Co stoi na przeszkodzie?

Do budowy tzw. suchego portu w Zajączkowie Tczewskim przymierza się spółka PCC Intermodal. Na powierzchni 25 ha ma powstać zaplecze dystrybucyjno-przeładunkowe zdolne pomieścić ok. 10 tys. standardowych kontenerów. 

„Mają pieniądze oraz teren”

Szumne zapowiedzi oraz optymistyczne komentarze w odniesieniu do lokalnego rynku pracy i podatków dla gminy, przycichły. Wiarę w rychłe rozpoczęcie prac zaczął tracić wójt gminy.   

- Widać, że są trudności w realizacji inwestycji – mówi Roman Rezmerowski. - Firma ma pieniądze oraz wykupione tereny. Jesteśmy przygotowani do podania wody oraz odbioru ścieków. Analizowaliśmy możliwości w tym zakresie. Jednak jak widać wszystko stanęło w miejscu. Nie bardzo umiem powiedzieć dlaczego. 

Władze gminy bardzo liczyły na zrealizowanie budowy, dlatego mnożą się teorie mające wyjaśnić opóźnienia. Wątpliwości dotyczą m.in. tego czy zrealizowaniem przedsięwzięcia, które w przyszłości mogłoby stanowić znaczącą konkurencję dla podobnych działalności, np. na terenie stoczni w Tczewie, byłby obecnie zainteresowany rząd.

- Dochodzą sygnały, że nie ma entuzjazmu dla budowy terminala, z uwagi na pochodzenie kapitału – komentuje jeden z radnych, który jednocześnie prosi o anonimowość. – Gdy spółce ograniczy się dostęp do środków unijnych, może mieć problem ze sfinansowaniem tak dużego przedsięwzięcia. (...)


 

Karol Uliczny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marcin
Marcin 17.05.2018, 21:14
Ta niby konkurencja ze strony portu na Wiśle to jakaś fantazja ciekawe którędy by te kontenery miały być wywożone?Czatkowska i Malinowska już teraz są mocno obciążone a inna sprawa to mały teren tam jest.
JJ
JJ 17.05.2018, 22:13
jakiego portu na Wiśle ?
Piotr W.
Piotr W. 17.05.2018, 08:14
PiS w Warszawie uwalił te inwestycje! Wiedziałem że to wina min. Rozwoju i zablokowania środków UE .
do PW
do PW 17.05.2018, 09:20
PCC to prywatny niemiecki inwestor i PiS ani nikt inny nie ma nic do tego
kicker
kicker 17.05.2018, 17:14
Ty matole a kto opiniuje dotacje z UE na szczeblu centralnym? Ministerstwo rozwoju! Nie znasz tematu to się nie wypowiadaj PiSzczyku!
do kicker
do kicker 17.05.2018, 22:11
PCC ma w du..e dotacje UE opiniowane na szczeblu centralnym chyba że pomyliłeś z dworcem centralnym wydaje ci się że jesteś taki inteligenty kicer - niestety reprezentujesz tylko marny poziom prowincjonalnego myślenia
ZZT
ZZT 17.05.2018, 07:33
PCC to Niemiecki kapitał, a oni są cierpliwi. Porty rozwijają się dynamicznie i mają problem z wywiezieniem kontenerów dlatego zrobią wszystko żeby kontrolować Polskie porty i transport. Będziemy meli sytuację jak z innymi działami gospodarki gdzie Polacy nie mają już nic do powiedzenia.

Pozostałe