piątek, 26 kwietnia 2024 02:43
Reklama

Osoby niedosłyszące łatwiej porozumieją się w starostwie. Jak to możliwe?

W biurze obsługi klienta oraz wydziale komunikacji i transportu Starostwa Powiatowego w Tczewie zamontowano pętle indukcyjne, dzięki którym osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą bez problemu porozumieć się z urzędnikami.
Osoby niedosłyszące łatwiej porozumieją się w starostwie. Jak to możliwe?

Autor: Starostwo Powiatowe w Tczewie

Pętla indukcyjna to rozwiązanie składające się z przewodu zainstalowanego w pomieszczeniu, tworzącego pętlę, wzmacniacza oraz mikrofonu. Aparat słuchowy osoby niedosłyszącej odbiera zmienne pole elektromagnetyczne i przekształca je na fale dźwiękowe.

Dzięki pętli indukcyjnej osoba słabosłysząca nie musi stosować dodatkowych urządzeń. Wystarczy, że na swoim aparacie słuchowym przełączy tryb z M („mikrofon”– wykorzystujący wbudowany mikrofon, umożliwiający odbiór dźwięków z otoczenia) na T („telefon” – pozwalający na odsłuchiwanie dźwięku ze słuchawki telefonicznej przy wyłączonym mikrofonie oraz umożliwiający korzystanie z cewki indukcyjnej).
22 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie odbyło się spotkanie połączone z prezentacją zainstalowanej pętli.

- Mowa o pętlach montowanych w punktach obsługi (np. okienkach kasowych za szybą), w teatrach, kościołach, aulach wykładowych, kinach, szkołach, podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych itd. Tego rodzaju pętle działają na tej samej zasadzie, co pętla osobista, siłą rzeczy są jednak dużo większych rozmiarów - powiedział na spotkaniu Grzegorz Kozłowski, prezes Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących oraz dodał. – Pętla bowiem musi otoczyć całe pomieszczenie lub jej część, a podłączona jest przez odpowiedniej mocy wzmacniacz do mikrofonu lub nagłośnienia sali. Kiedy osoba znajduje się w obrębię takiej pętli, przełącza aparat lub implant na tryb cewki, dzięki czemu wykład na sali czy kazanie w kościele trafia wprost do jego ucha – z pominięciem całego szumu i pogłosu w tle. (...)


Podziel się
Oceń

Reklama