piątek, 19 kwietnia 2024 05:01
Reklama

Rajd Odkrywców w tym roku na Kociewiu! Tysiąc uczestników i tysiąc kilometrów tras

W sierpniu tego roku na Kaszubach i Kociewiu będzie miało miejsce największe w Polsce terenowe przedsięwzięcie edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Rajd Odkrywców, bo o nim mowa, to ogólnopolska harcerska impreza realizowana cyklicznie od 2009 r. (w latach 2009-2015 pod nazwą „Rajd Grunwaldzki”). Największe edycje skupiały ponad 1 000 harcerzy z całej Polski i nie tylko. Uczestnikami rajdów byli również skauci z Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Rajd Odkrywców w tym roku na Kociewiu! Tysiąc uczestników i tysiąc kilometrów tras

Autor: Rajd Odkrywców

Wędrując przez pięć dni po wybranym regionie i biorąc aktywny udział w proponowanych formach uczestnicy uczą się metod odkrywania i popularyzowania dziedzictwa kulturowego.

Dwie trasy przez Pelplin

Specyfika rajdu polega na działaniu podczas każdej edycji na innym obszarze. RO16 odbyło się na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Podczas RO17 uczestników gościło Hrabstwo Kłodzkie. Areną tegorocznych poszukiwań i odkryć będzie Pomorze Gdańskie. Zostanie ono pokazane przez pryzmat barwnych biografii jego wybitnych mieszkańców i innych związanych z nim osób. Kim był Antoni Abraham, tego przedstawiać Kaszubom nie trzeba. Mało kto wie jednak, gdzie mieszkał i czym zajmował się człowiek, dzięki którego wynalazkowi możemy dziś oglądać kolorową telewizję.

Był także władca, który bardzo upodobał sobie polowania w tutejszych lasach, a na Pomorzu można doszukać się licznych śladów jego wizyt i posiadłości. Nie tak znany jak Kopernik, wybitny astronom, wynalazca a także… browarnik, który nie szczędził wysiłków i talentów dla rozwoju swojej małej ojczyzny – miasta Gdańska. Kto zgadł, temu brawa, kto nie – oto rozwiązanie: Paul Nipkow, Jan III Sobieski i Jan Heweliusz. To tylko niektóre z rajdowych bohaterów, gdyż jest ich aż dziesięcioro. Jedna postać – jedna trasa rajdu i około setka młodych ludzi, chętnych do zgłębienia życiorysów, odkrycia nieznanych faktów i pokazania, że postać żyjąca kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat temu, może stać się bohaterem XXI wieku. Przez Pelplin przebiegać będzie marszruta dwóch tras: Trasa III Jana III Sobieskiego oraz Trasa IV gen. Józefa Hallera. (...)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama