środa, 24 kwietnia 2024 15:43
Reklama

W powiecie tczewskim liczba pracowników z zagranicy rośnie lawinowo. Ilu przyjechało w 2017 r.?

Mimo zmieniających się przepisów, nowych obowiązków oraz rosnących kosztów, nie maleje zapotrzebowanie lokalnych przedsiębiorców na pracowników z zagranicy. Tylko w styczniu do Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie napłynęło 197 wniosków o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Niestety wiele wniosków napływa z błędami. (CAŁY TEKST PRZECZYTASZ W RAPORCIE GOSPODARCZYM, DOŁĄCZONYM DO GAZETY TCZEWSKIEJ Z 14.02.2018 R.)
W powiecie tczewskim liczba pracowników z zagranicy rośnie lawinowo. Ilu przyjechało w 2017 r.?

1 stycznia 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców na terenie naszego kraju. Zmiany te głównie dotyczą obywateli Republik Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej oraz Ukrainy, czyli państw, które do tej pory korzystały z możliwości zatrudnienia bez zezwolenia na podstawie oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy rejestrowanych w powiatowych urzędach pracy.

Zapotrzebowanie rośnie lawinowo

Nowe przepisy wprowadziły nowe typy dokumentów: zezwolenie na pracę sezonową (do 9 m-cy) dla wybranych gałęzi rolnictwa, hotelarstwa i gastronomii oraz oświadczenie o powierzeniu pracy, legalizujące zatrudnienie do maksymalnie 6 m-cy w skali roku. W tym drugim przypadku pracodawca został zobligowany do informowania urzędu o podjęciu bądź niepodjęciu zatrudnienia przez obywatela innego państwa. W obu, rejestracja dokumentów wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty od każdego wniosku w wysokości 30 zł. Okazuje się, że nowe obowiązki oraz koszty nie zniechęciły pracodawców, którzy nadal chętnie korzystają z pracy cudzoziemców.

- Spodziewałam się, że poziom złożonych wniosków będzie w styczniu zdecydowanie mniejszy – mówi Ewa Uzdowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie. – Okazało się inaczej. W styczniu 2017 r. takich wniosków mieliśmy 198. W tym roku 197. To pokazuje jak bardzo naszemu rynkowi pracy potrzebna jest siła robocza z zagranicy.

Wystarczy dodać, że w całym 2014 r. lokalni przedsiębiorcy złożyli zapotrzebowanie na 38 pracowników z obcego kraju. W 2016 r. było to już 2946, a w 2017 – 5875. (...)


Podziel się
Oceń

Reklama