×
Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Chorzy bezdomni koczują w kościele - parafianie w strachu. Ogrzewalnia nie może im pomóc

  • 11.01.2018, 07:45
  • Karol Uliczny
Chorzy bezdomni koczują w kościele - parafianie w strachu. Ogrzewalnia nie może im pomóc
Podziel się:
Oceń:
W kościele parafii pw. św. Józefa koczuje czwórka bezdomnych. Wszystko wskazuje, że niektórzy z nich chorują na świerzb oraz noszą na ubraniach uciążliwe wszy. W Tczewie nie ma możliwości dezynsekcji takich osób, a próby przewiezienia do wyspecjalizowanych ośrodków np. w Gdańsku spełzają na niczym.

Noclegownia działa w Tczewie od 2013 r. Przy ul. Orzeszkowej osoby bez dachu nad głową mogą nie tylko pożywić się gorącymi posiłkami, ale również umyć, wymienić odzież, a od października do kwietnia także wyspać pod ciepłą kołdrą. Nie ma tu jednak możliwości przeprowadzenia profesjonalnej dezynfekcji czy dezynsekcji.


Nie chcą ich inni bezdomni

Co więcej, osoby chore czy przenoszące szkodniki, w ogóle nie mają wstępu do ogrzewalni z uwagi na zagrożenie jakie mogą stanowić dla innych potrzebujących. Gdy temperatura zbliża się do „0”, muszą szukać schronienia w innych miejscach.

- Mamy do dyspozycji 105 mkw. na 30 osób, w tym magazyn, łazienkę i ubikację. Nie mamy szans wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia – mówi Marian Noworolski, prezes tczewskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. - Na ul. Orzeszkowej jest osobne wejście i niewielkie pomieszczenie odseparowania, ale wyłącznie dla osób, które np. wracają ze szpitala. Do tak niewielkiego budynku nie możemy wpuszczać osób z chorobami zakaźnymi, bo to skończyłoby się bardzo źle. Zresztą protestują przeciwko temu sami bezdomni.

W konsekwencji niektórzy z nich szukają schronienia w miejscach publicznych, codziennie odwiedzanych przez mieszkańców, jak klatki schodowe czy dworzec. Czwórka pomieszkuje w kościele przy ul. Gdańskiej, co spotyka się ze zdecydowaną reakcją mieszkańców. Powodem jest świerzb oraz wszawica.

- Początkowo spali na ławkach, ale musieliśmy im to uniemożliwić – mówi ks. proboszcz Antoni Dunajski z parafii pw. św. Józefa w Tczewie. – W związku z tym przenieśli się do kruchty, która podobnie jak w wielu innych kościołach jest otwarta. (...)

Karol Uliczny

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
POBOZNA
POBOZNA 15.01.2018, 15:20
TO proboszcz Jozefa ma problem juz tak malo ludzi z tej instytucji korzysta ,a teraz jak bedzie zawszawina i zakarzona swiezbem to wiele ludzi bedzie ten kosciol omijac i korzystac z innych parafii. Niech wyznaczy inny lokal kosciol odwszawi i dezynfekuje i na to pieniadze zebrane na koledzie wyda.
Gość
Gość 13.01.2018, 10:54
Ludzie czy to możliwe ,ze w Tczewie nie ma miejsc schronienia dla ludzi bezdomnych ?
Tylko dla 30 osób noclegownia prowadzona przez Stowarzyszenie BR.Alberta ?
Wstydzcie się !!!!!
Z koscioła też wypędzeni ? Gdzie na litość ....miłosierdzie ?
Potrzebny Ojciec Mateusz.
Baranek Boży
Baranek Boży 12.01.2018, 20:30
W czym MOPS ma pomóc ? Przeciez pracownicy nie bedą odwszawiać bezdomnych bo to nie ich rola, ludzie ! Od tego są inne służby, które jak widać z pomocą się nie śpieszą ani nie zapobiegają dalszemu rozpowszechniania się świerzbu oraz wszawicy
Gość
Gość 13.01.2018, 10:16
Zastanów się co piszesz ?
Pani dyrektor Jakubowska z MOPS oprócz zabaw i atrakcji dla seniorów powinna zająć się pomocą dla bezdomnych. Wg ustawy o pomocy społecznej to zadanie własne miasta a miasto ma do tego własnie MOPS.
Do roboty bez wymyślania ,chyba ze ma pezyjechac TVN Uwaga to Was nauczy co trzeba zrobic !!!!
Anna
Anna 11.01.2018, 14:03
tak ciężko jest pomóc tym panom? zwrócić im godność lub chociażby zdrowie? jest sporo instytucji i osób które mogłyby pomóc, trzeba tylko chcieć
Gość
Gość 13.01.2018, 10:40
KOMPROMITACJA DLA TCZEWA.
Anno zgadzam się z Tobą i uważam, że to skandal żeby ludzie nie mieli dachu nad głową i brudni i zawszawieni chronili sie w kosciele.
Co robi MOPS- dyrektorka do odwołania.
Jezeli jest odrobina chęci to mozna pomóc !
MOPS ma duże możliwości niesienia pomocy.Ma pracownikow i napewno też osobę odpowiedzialną za koordynacje pomocy bezdomnym.
Co na to pan prezydent i radni ?
Tczew 21
Tczew 21 11.01.2018, 15:31
Nie wszyscy sie godza na pomaganie. Czasem wiaze sie to z zabraniem dochodow np renty i przekazanie jej na rzecz osrodka w ktorym sie przebywa. Z tego co wiem, panowie wola pieniazki niz dach nad glowa. No i rzecz nawazniejsza, w takim osrodku nie mozna pic
Gość
Gość 13.01.2018, 10:20
Po co generalizujesz problem ?
Dobry pracownik socjalny jak włoży trochę wysiłku to będzie wstanie przekonać tych opornych ,zeby przyjęli pomoc.
parafianin
parafianin 11.01.2018, 13:33
Antoni ma wypasioną chałupę niech przygarnie swoje owieczki odda jeden pokój ,nakarmi podzieli się tacą z potrzebującymi i przywróci godność taka rola kościoła ,a nie tylko dla siebie kasa i ciągle mało.
łuki
łuki 11.01.2018, 20:53
przykazanie o miłości bliźniego dotyczy zarówno Antoniego jak i ciebie, więc oddaj swój jeden pokój potrzebującym i bezdomnym... a jak sie nie czujesz na siłach, to wymyśl coś lepszego albo zamilcz.
parafianin
parafianin 15.01.2018, 17:44
Akurat nie jestem w tej instytucij już od nastu lat i to nie moja sprawa a tych co uczą się nauk Boga. Ja na tace nie dostaję jeślibym, dostawał to podzieliłbym się i ty zamilcz ,pokoju tez nie oddam bo ciężko zapracowałem i spłacam kredyt nie jak niektórzy co wszystko dostają za frii i ciągle im mało .
zew
zew 11.01.2018, 11:30
ks. A Dunajski, to są przecież baranki Boże, wymyśl coś, żeby pomóc potrzebującym. Taka twoja rola.
Ernest
Ernest 11.01.2018, 13:04
A rola MOPS-u ? ksiądz może tam skierować a jego posługa raczej dla ducha aż do uczynku złożenia na spoczynek wieczny.
Gość
Gość 13.01.2018, 11:02
Cyt....posługa raczej dla ducha ".
Jestem zdania ,ze duchowny moze skutecznie też pomóc jezeli tylko chce.
Co za los tych biednych ludzi ?
Wśród ludzi a jakby na pustkowiu ?
Pani dyrektor MOPS Jakubowska proszę zając się sprawą bo pani ma w tej sprawie najwiecej do powiedzenia i do tego sztab ludzi .
Mateusz
Mateusz 11.01.2018, 08:25
Co za bzdury na Orzeszkowej w ogrzewalni nie ma goracych posilkow bo nie ma na czym zagrzac a jedzenie sami chlopacy sobie ogarniaja bo nie ma posilkow zadnych co sobie zalatwia to maja ..
Gosc
Gosc 13.01.2018, 10:47
No to nieźle ?
Kto kontroluje tą placówkę ?

Pozostałe