piątek, 26 kwietnia 2024 15:26
Reklama

Po tragicznej śmierci w Tczewie - policja apeluje do mieszkańców i ostrzega przed czadem!

Policjanci przestrzegają, że wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Pamiętajmy, aby sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach i niesprawne urządzenia gazowe, piece i kominki wiążą się z ogromnym ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla. Niestety wczoraj w Tczewie doszło do tragicznego zdarzenia, gdzie najprawdopodobniej w wyniku nieszczelnej instalacji pieca gazowego poniósł śmierć 15-latek. Funkcjonariusze apelują o ostrożność oraz zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.
Po tragicznej śmierci w Tczewie - policja apeluje do mieszkańców i ostrzega przed czadem!

Autor: KPP w Tczewie

Do większości wypadków, których przyczyną jest zatrucie tlenkiem węgla dochodzi w sezonie grzewczym. 

Policjanci przypominają, że niesprawne przewody kominowe, uszczelnione okna i drzwi, piecyki nie posiadające atestów, zaklejone kratki wentylacyjne są poważnym zagrożeniem podczas sezonu grzewczego - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wezwijmy specjalistę. 

Niestety wczoraj w powiecie tczewskim doszło do tragicznego zdarzenia. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Tczewie otrzymał zgłoszenie o zgonie 15-letniego chłopaka, do którego doszło w jednym z mieszkań. Natychmiast w to miejsce skierował patrol policji, grupę dochodzeniowo – śledczą i technika kryminalistycznego, którzy pracowali pod nadzorem prokuratora. Strażacy przekazali śledczym, że podczas wykonywanych pomiarów norma tlenku węgla w mieszkaniu przekroczona była trzykrotnie. 

- Według wstępnych ustaleń mundurowych czad najprawdopodobniej wydobywał się z wadliwej instalacji pieca gazowego - mówi rzecznik komendy. - Cztery osoby z objawami podtrucia tlenkiem węgla trafiły do szpitala. Przeprowadzone na miejscu tragedii policyjne czynności pozwolą na dokładne wyjaśnienie okoliczności śmierci 15-latka. 

Jak wyjaśniają eksperci w dziedzinie pożarnictwa, podstawową przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niepełne spalanie, do którego może dojść w sytuacji, gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna i zabraknie właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Dlatego też przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Policjanci apelują o ostrożność i zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
 


Podziel się
Oceń

Reklama