×
Sobota, 22.09.2018, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Radny o bezsilności powiatu - apeluje o przejęcie zabytku. Ale poparcia w radzie nie ma...

  • 14.11.2017, 08:14
  • Karol Uliczny
Radny o bezsilności powiatu - apeluje o przejęcie zabytku. Ale poparcia w radzie nie ma...
Radny Adam Kucharek pisze list otwarty do ministra infrastruktury i budownictwa z apelem o przejęcie w zarząd Skarbu Państwa zabytkowego Mostu Tczewskiego. Mówi o bezsilności i nieskuteczności władz powiatu oraz obowiązkach Państwa wobec obiektu, który jest symbolem oporu przeciwko niemieckiemu agresorowi. Czy pod tym pomysłem podpisują się inni członkowie Rady Powiatu Tczewskiego?

„Obecny Zarząd Powiatu Tczewskiego zapewniał, iż w czasie trwania obecnej kadencji Most Tczewski będzie całkowicie odbudowany, że będzie spełniał swoją statutową rolę czyli połączy oba brzegi królowej rzek - Wisły. (...) Jak na razie na zapowiedziach, szanowni Panowie Ministrowie, się skończyło. Co zresztą było do przewidzenia" - pisze w liście do ministra Andrzeja Adamczyka, radny Kucharek.


Z kategorii powiatowej na krajową

Były radny PO kolejny raz wywołuje temat przyszłości tczewskiego zabytku – studni bez dna, dla borykającego się z finansowymi problemami starostwa. Podczas ostatniego posiedzenia RPT, przewodnicząca Barbara Kamińska odczytała odpowiedź przygotowaną na interpelację Adama Kucharka. Z jej treści wynika, że samorząd nie ma obecnie możliwości prawnych oddania zabytku – taka pojawiłaby się wyłącznie przy zaliczeniu posadowionej w nim drogi do kategorii dróg krajowych. Ale...

„Art. 10 ustawy o drogach publicznych określa możliwości pozbawienia drogi dotychczasowej kategorii. Żaden z punktów nie przewiduje możliwości zmiany kategorii z powiatowej na krajową. (...) Reasumując, przekazanie mostu w świetle obowiązujących przepisów prawnych jest niemożliwe”.

Odpowiedź najwyraźniej nie zadowoliła radnego Kucharka. Napisał list otwarty do ministra, w którym nie odwołuje się do funkcji komunikacyjnej obiektu, ale raczej walorów zabytkowych oraz historycznych. (...)

Karol Uliczny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe