Czwartek, 21.06.2018, imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Dziś podpisanie umowy "rowerowej rewolucji". 3900 jednośladów 4. generacji do dyspozycji mieszkańców!

  • 14.11.2017, 07:51
  • (G.P., Urząd Miasta w Tczewie)
Dziś podpisanie umowy "rowerowej rewolucji". 3900 jednośladów 4. generacji do dyspozycji mieszkańców! (G.P., Urząd Miasta w Tczewie)
14 listopada w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo odbędzie się podpisanie umowy o dofinansowanie projektu "Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S".

Wydarzenie będzie towarzyszyło Kongresowi Start Metropolia, odbywającemu się w dniach 13-15 listopada 2017. Województwo pomorskie dofinansuje projekt kwotą 17.218.259 zł, co stanowi 85 proc. jego kosztów.

Gladpol Praca Brukarz Traktorzysta Kierowca
Gladpol Praca Brukarz Traktorzysta Kierowca
Gladpol Praca Brukarz Traktorzysta Kierowca

Projekt zakłada budowę systemu opartego o flotę rowerów publicznych wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i teleinformatycznym. Na obszarze 14 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot znajdzie się blisko 3900 rowerów 4. generacji wyposażonych w moduły GPS i elektrozamek. Rower metropolitalny ma zwiększyć dostępność węzłów integracyjnych, umożliwiając szybszą i bardziej komfortową przesiadkę na inny środek transportu zbiorowego (np. pociąg, autobus, trolejbus czy tramwaj). Realizacja projektu ma się przyczynić do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec środków komunikacji samochodowej. Zastosowanie w projekcie najnowocześniejszych systemów teleinformatycznych ma pozwolić na integrację systemu rowerowego z biletem metropolitalnym.

- Jednolity system wypożyczania rowerów będzie dużym ułatwieniem nie tylko w przemieszczaniu się po mieście, ale także po całej metropolii. Niezależnie od tego, czy rower będzie nam potrzebny w np. Gdańsku czy w Tczewie, nie będziemy musieli zastanawiać się, jak ten system funkcjonuje i jak wypożyczyć rower. Poza tym lokalizacja stojaków przy węzłach integracyjnych pozwoli łączyć podróże na rowerze z podróżami komunikacją publiczną -  mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

Na obecną chwilę można zaobserwować ogromne zainteresowanie ze strony oferentów. Prowadzony Dialog Techniczny pozwolił zapoznać się z ofertami operatorów z całej Europy. Aktualnie odbywają się ostatnie spotkania, w trakcie których operatorzy przedstawiają różnego rodzaju rozwiązania związane z funkcjonowaniem roweru miejskiego.

Kolejnym ważnym krokiem w projekcie Systemu Roweru Metropolitalnego będzie ogłoszenie przetargu. Obecnie trwają zaawansowane prace nad dokumentacją przetargową.

(G.P., Urząd Miasta w Tczewie)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

drgr
drgr 14.11.2017, 09:10
W sumie dobry pomysł im mniej samochodów tym mniej bede stał w korku i bedzie wiecej wolnych miejsc parkingowych

Pozostałe