wtorek, 23 kwietnia 2024 11:26
Reklama

Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w Tczewie - co musisz wiedzieć?

Każdy ubezpieczony pacjent ma swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), do którego może zgłosić się po poradę lub pomoc. W przypadku nagłego zachorowania, szczególnie podczas zbliżającego się okresu świątecznego, może zdarzyć się, że będziemy poszukiwać pomocy medycznej w prywatnych gabinetach lekarskich bądź bezpośrednio na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR), nie pamiętając o tym, że każdemu pacjentowi, w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia przysługuje dostęp do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. O pomoc można zwrócić się zawsze poza godzinami pracy swojej przychodni rodzinnej. Poniżej radzimy, gdzie i w jakiej sytuacji z takiej pomocy można skorzystać.
Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w Tczewie - co musisz wiedzieć?

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej możesz uzyskać pomoc lekarską w przypadkach nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia. Pomoc udzielana jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 rano, a także całodobowo w soboty, niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy.

Kto może skorzystać?

Z pomocy tej może skorzystać każdy ubezpieczony  pacjent,  jeśli  istnieją  ku  temu  przesłanki medyczne.  Co  ważne,  w  ramach  podstawowej opieki lekarskiej w nocy i święta, nie obowiązuje rejonizacja ani skierowania. Dlatego możesz korzystać z pomocy medycznej w dowolnym miejscu,  w  każdej  z  placówek  świadczących  pomoc  lekarską na terenie całego kraju. Tym samym nie składasz  deklaracji  wyboru  lekarza,  tak  jak  ma to miejsce w przypadku świadczeń podstawowej opieki  zdrowotnej.  Stosowanie  przez  placówki medyczne  zasad  rejonizacji  byłoby  w  tym  przypadku działaniem stanowiącym naruszenie praw pacjenta. W przypadku odmowy pomocy, można skierować skargę do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia czy też bezpośrednio do Rzecznika Praw Pacjenta.

Zasady udzielania pomocy medycznej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej  możesz  korzystać  w  przypadku  nagłego zachorowania  lub  nagłego  pogorszenia  stanu zdrowia, a także w związku z potrzebą zachowania ciągłości leczenia. Z tej formy pomocy możesz skorzystać także w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że  oczekiwanie  na  otwarcie  przychodni  może znacząco  niekorzystnie  wpłynąć  na  twój  stan zdrowia.

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, poradnia nocnej  i  świątecznej  opieki  zdrowotnej  ma  obowiązek orzekać o czasowej niezdolności do pracy i wystawić stosownie do tej oceny zwolnienie lekarskie. Receptę na przepisane leki możesz wykupić w aptece całodobowej. Adresy takich aptek można znaleźć w internecie, jak również na stronie internetowej starostwa lub gminy. Informacja o dyżurnej aptece powinna też być umieszczona w witrynie najbliższej apteki.

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mamy zagwarantowaną m.in. poradę lekarską udzielaną w warunkach ambulatoryjnych podczas wizyty  w  placówce  medycznej  świadczącej  tego rodzaju  formę  pomocy.  Możemy  także  liczyć  na telefoniczną poradę lekarską lub w przypadkach uzasadnionych  naszym  złym  stanem  zdrowia. (…)


Podziel się
Oceń

Reklama