Wtorek, 17.07.2018, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Obchodzimy 160. urodziny mostu! Wiele atrakcji dla miłośników tczewskiego zabytku

  • 3.10.2017, 13:35
  • LOT Kociewie
Obchodzimy 160. urodziny mostu! Wiele atrakcji dla miłośników tczewskiego zabytku LOT Kociewie
W październiku 1857 r. nastąpiło uroczyste otwarcie mostu, którego konstruktorem był Carl Lentz. Innowacyjny, jak na tamte czasy, obiekt wzbudzał wiele emocji i był wzorem dla europejskich konstruktorów. Do dziś przez wielu jest uważany za perełkę inżynieryjną porównywalną ze słynną, paryską Wieżą Eiffla. Dokładnie 12 października mija 160 lat od uroczystego otwarcia mostu na Wiśle w Tczewie. Z tej okazji zostanie organizowane Święto Mostu Tczewskiego.

Organizatorzy postanowili uczynić ten jesienny dzień wyjątkowym, ponieważ będzie to jedyna okazja, aby wejść na Most Tczewski.

- Przez ostatnie lata most można było podziwiać tylko z daleka, trwa bowiem jego kompleksowy remont. Jednak w tym roku, w dniu swoistych urodzin obiektu, chcemy choć na chwilę go otworzyć – mówi Tadeusz Dzwonkowski, starosta tczewski. - Każdy zainteresowany będzie mógł wejść na most i go zobaczyć z bliska. Myślę, że będzie to niezwykłe wydarzenie, nie tylko dla hobbystów, ale też mieszkańców Tczewa.

Dzień rozpocznie się od godz. 9 konkursem wiedzy nt. Mostu dla szkół ponadgimnazjalnych w I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie. Tam też będą prelekcje tematyczne ekspertów oraz promocja książki poświęconej historii Mostu Tczewskiego autorstwa Józefa Golickiego.

W samo południe na placu przed dworcem PKP otwarta zostanie okolicznościowa wystawa „160. rocznica otwarcia Mostu Tczewskiego”. 

Popołudniu biegacze z Biegającego Tczewa uczczą urodziny mostu biegiem „160 kilometrów na 160-lecie Mostu”. Natomiast o godz. 18.00 Tczewska Formacja Szantowa zaprasza do Restauracji VELA przy Bulwarze Nadwiślańskim na koncert, podczas którego będzie można wspólnie z zespołem zaśpiewać wyjątkowemu Jubilatowi… 200 lat.
 

LOT Kociewie
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zainteresowany
Zainteresowany 6.10.2017, 17:20
A ta chwiia otwarcia mostu będzie miała jakiś wymiar czasowy od której do której będzie można wejść na most? Precyzyjna wiadomość by sie przydała , nie tylko cytowanie wypowiedzi.

Pozostałe