Wtorek, 19.06.2018, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Za nami Narodowe Czytanie „Wesela”. W Tczewie akcja odbyła się przy ul. Żwirki

  • 5.09.2017, 07:55
  • MBP Tczew
Za nami Narodowe Czytanie „Wesela”. W Tczewie akcja odbyła się przy ul. Żwirki MBP Tczew
W sobotę, 2 września, na terenie rekreacyjnym przy ulicy Żwirki (osiedle Suchostrzygi) odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji społecznej, zapoczątkowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W tym roku, w drodze głosowania, internauci wybrali do wspólnej lektury „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Organizatorzy zadbali o wyjątkową scenerię oraz dodatkowe atrakcje, które wzbogaciły wspólne czytanie utworu. Suchostrzycki plac rekreacyjny, na potrzeby inscenizacji „Wesela”, zamienił się w podkrakowskie Bronowice. Przy weselnym stole zasiadła Para Młoda oraz zaproszeni przez nią goście. Nie zabrakło poczęstunku, jak również tańców i przyśpiewek ludowych, inspirowanych kociewskim folklorem. Dzięki akompaniamentowi trąb, bębnów, diabelskich skrzypiec i akordeonu Tczewianie mogli poczuć się jak uczestnicy prawdziwej biesiady weselnej w wydaniu ludowym.

Politechnika Gdańska Rekrutacja
Politechnika Gdańska Rekrutacja
Politechnika Gdańska Rekrutacja

Zebrani  z zaciekawieniem przysłuchiwali się dialogom Pana Młodego, Poety, Czepca oraz pozostałych weselników, mieli również okazję przypomnieć sobie popularne zwroty, które na stałe zagościły w polszczyźnie, jak choćby słynne: „Miałeś, chamie, złoty róg”.

„Wesele” czytali z podziałem na role: prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki i radni miasta: Gertruda Pierzynowska i Michał Bollin, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z dyrektorem Krzysztofem Kordą oraz dyrektorzy i nauczyciele tczewskich szkół podstawowych.
 

MBP Tczew
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe