Czwartek, 22.02.2018, imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora

"Oderwani od zgiełku cywilizacji." Flisacy byli już w Gniewie. Niedługo dotrą do Tczewa!

  • 21.08.2017, 13:36
  • gniew.pl
"Oderwani od zgiełku cywilizacji." Flisacy byli już w Gniewie. Niedługo dotrą do Tczewa! gniew.pl
Oderwani od zgiełku cywilizacji, wiadomości, polityki, telewizji. W pełnej harmonii z rzeką i przyrodą. Niezwykli goście, w niedzielę, 20 sierpnia, zacumowali do brzegu Wisły pod Gniewem. To flisacy z Bractwa Flisackiego w Ulanowie. Relację z flisackiego pokładu przygotował Grzegorz Wasielewski, radny Rady Miejskiej w Gniewie.

800 kilometrów dziką Wisłą. Rozpoczynali na rzece San. Dziś są w Gniewie, a za tydzień będą w Gdańsku. Niespodziewana wizyta Flisaków i ogromna tratwa zbudowana z wielkich jodłowych bali wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców Gniewu. Bractwo Flisackie z Ulanowa łączy osoby, które na co dzień są dentystami, fotografami czy artystami. Na kilka tygodni wyrywają się jednak z codziennej rzeczywistości i łączą się z rzeką. Spływ Wisłą to wyjątkowe wydarzenie. Związane z Rokiem Rzeki Wisły.

Bractwo Flisackie pod wezwaniem świętej Barbary w Ulanowie za główny cel swojej działalności przyjęło kultywowanie flisackich tradycji Ulanowa oraz rozwój kulturalny ziemi ulanowskiej. Już w 1993 r. został zorganizowany po raz pierwszy od 1939 r. spław tratwiany z Ulanowa do Gdańska, o nazwie "Flis Szlakiem Praojców" (724 km w 26 dni).

Następne flisy na tej samej trasie odbyły się w 1996 i w 1997 r.. W sumie od 1993 r. bractwo brało udział w kilkudziesięciu spławach flisackich po różnych rzekach Polski.

gniew.pl
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe