Środa, 23.05.2018, imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

5 lat od śmierci wybitnego, tczewskiego działacza. Koledzy wspominają Andrzeja Kaszubę

  • 10.08.2017, 14:25 (aktualizacja 10.08.2017 14:33)
  • (MW)
5 lat od śmierci wybitnego, tczewskiego działacza. Koledzy wspominają Andrzeja Kaszubę Z. Stachowicz na grobie Andrzeja Kaszuby
W poniedziałek, 7 sierpnia minęło pięć lat od śmierci Andrzeja Kaszuby. Koledzy z tczewskiej „Solidarności” wspominają zasłużonego działacza.

Urodził się 11 marca 1952 r. w Tczewie. Był wyjątkową postacią ruchu wolnościowego. Pracował jako inżynier w Fabryce Przekładni Samochodowych „Polmo”, gdzie wykazał się dobrymi umiejętnościami organizacyjnymi. Kiedy wybuchły strajki, Kaszubie zaproponowano kierowanie komitetem. Zgodził się i poradził sobie z tym świetnie. Koledzy zauważyli jego potencjał, a ten odwzajemnił się walcząc o wolną Polskę. Andrzej Kaszuba wielokrotnie powtarzał, że nie zgadza się ani z ustrojem socjalistycznym ani z porozumieniem przy Okrągłym Stole. Uważał, że inną „Solidarność” zakładali, a inna zasiadła do obrad. Po ogłoszeniu Stanu Wojennego wraz z Leszkiem Lamkiewiczem zostali aresztowani i w trafili do obozu dla internowanych w Strzebielinku. Po siedmiu miesiącach, odmówieniu współpracy i podpisania „lojalki”, postanowił wyjechać do USA. Tam przyłączył się do Kongresu Polonii Amerykańskiej w północnej Kalifornii, propagując naukę języka polskiego i kultury. Wielokrotnie przyjeżdżał do ojczystego Tczewa. Do dziś należy do najwybitniejszych tczewskich działaczy w historii.

Gołębiewski Starogard Gdański FORD B MAX
Gołębiewski Starogard Gdański FORD B MAX
Gołębiewski Starogard Gdański FORD B MAX

- Miał swoje poglądy i mówił o nich, przez co musiał wyjechać. Tak, jak ówczesny marszałek senior Kornel Morawiecki - wspominają koledzy.

Zmarł nagle na zawsze pozostając Polakiem, patriotą i tczewianinem. 
 

(MW)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe