Środa, 19.09.2018, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Emerytura to nie wyrok, ale przywilej. Renata Laniecka odkurzyła maszynę i... zaczęła projektować

  • 4.08.2017, 08:23
  • (MW)
Emerytura to nie wyrok, ale przywilej. Renata Laniecka odkurzyła maszynę i... zaczęła projektować Fot. Damian Domański
Spotykamy się w domu Renaty Lanieckiej, gdzie towarzyszą nam dwie modelki: Wiesława Rychłowska i Zofia Chrzanowska. Po wywiadzie pojedziemy poznać trzecią panią - Agatę Dobieglewską, na co dzień pielęgniarkę. Ostatnio panie brały udział w trzech pokazach mody tej pierwszej: „modelki to panie, do których podchodziłam, a to w sklepie, a to w przychodni. Nie byłyśmy na „ty”. To osoby zajmujące się różnymi zawodami księgowe, pielęgniarki, babcie, mamy. Pasowały mi do koncepcji” – mówi Renata Laniecka.

- Pani Renato, standardowo zapytam. Od czego zaczęło się to szycie i projektowanie?
- Szycie zaczęło się bardzo wcześnie. Moja mama była krawcową, a ja szyć lubiłam od dziecka. Bawiłam się tym. Odpoczywałam przy maszynie. Przez wiele lat pracy w szkole, bo z zawodu jestem matematykiem, nie myślałam o tym. Czasem coś uszyłam dla dzieci. Kiedy już przyszedł czas emerytury rozglądałam się za innym zajęciem, jakąś pracą, zwłaszcza w pracowniach krawieckich. Stwierdziłam, że mam dzieci i wnuki i czas już należy się im. Zasiadałam wieczorem do maszyny i zaczęłam myśleć, a może by tak zrobić coś więcej. Wielokrotnie widziałam panie, które miały problem z doborem sukienek. Kobietki o pulchniejszych kształtach powyżej rozm. 42, mają problem co na siebie włożyć. I to dało mi do myślenia. A gdyby tak ktoś wyszedł im naprzeciw. I zaczęłam szyć i projektować. Na Boże Narodzenie dostałam książkę Doroty Wellman „Ja nie mogę być modelką?” No właśnie... I z tym kluczem poszłam dalej. Piękno nie ma wieku ani rozmiaru.

Żak Starogard
Żak Starogard
Żak Starogard


- Inspiracją była książka. Czy jeszcze coś?
- Uwielbiam program „Projekt Runway” zarówno polską wersję jak i amerykańską. Mogę to oglądać po kilka razy. Podpatrywałam jak to robią. Jak przypinają do manekina kroje, kawałki materiału. Kocham ten program.


- Pokaz to nie lada wyzwanie, skąd pani wzięła modelki? Kim są te dziarskie kobiety, które zgodziły się wziąć udział w pokazie?
- Modelki to panie, do których podchodziłam, a to w sklepie, a to w przychodni. Nie byłyśmy na „ty”. To osoby zajmujące się różnymi zawodami księgowe, pielęgniarki, babcie, mamy.  Pasowały mi do koncepcji kobiet, które nie są szczupłe, nie są idealne jak modelki z wybiegów. Ja je sobie wcześniej upatrzyłam. Pokazałam im projekty. Zgodziły się. (...)

(MW)

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gabrysia
Gabrysia 1.03.2018, 20:51
Świetny pomysł, piękne sukienki. Renata realizuje swoje marzenia, ale też marzenia dojrzałych kobiet. Gratuluję???? Pozdrawiam????
MONIKA Z MAJEWA
MONIKA Z MAJEWA 16.08.2017, 21:53
Pani Reniu ale mnie Pani zaskoczyła. Pozdrawiam i gratuluję pomysłu mojej ulubionej wychowawczyni matematyczki.
Tina
Tina 8.08.2017, 14:13
Piękne sukienki !

Pozostałe