Środa, 23.05.2018, imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Dziecko w przedszkolu – jak je przygotować?

  • 27.07.2017, 11:58
  • Grupa Tipmedia
Dziecko w przedszkolu – jak je przygotować?
Zbliżamy się do półmetka wakacji i wbrew pozorom to doskonały moment na to, by rozpocząć przygotowywania malucha do pójścia do przedszkola. Oczywiście, że pozostało jeszcze dużo czasu, a dziecko ma wakacje, z których powinno korzystać do woli, ale we wrześniu, może być już za późno na to, by oswoić maluszka z nową sytuacją, rozłąką z mamą oraz obecnością dzieci i pań wychowawczyń.

Co więc zrobić i jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Oto kilka cennych wskazówek, które zagwarantują, że maluch pójdzie do przedszkola uśmiechnięty i zadowolony.

  • Mamo, zacznij od siebie

Droga mamo, tato czy babciu sukces tego przedszkolnego przedsięwzięcia w dużej mierze zależy od was. To wy musicie się przygotować i oswoić z myślą o rozłące z maluchem. Możecie popłakać, możecie mówić z przerażeniem o tej zmianie, możecie nawet być pełni obaw, że maluch sobie nie poradzi (co jest oczywiście kompletną bzdurą!), ALE! Nie przy dziecku. Przy nim ZAWSZE wyrażajcie się o placówce pozytywnie, z uśmiechem i bez strachu. Maluch to wyczuje i usłyszy, a dlaczego, ma myśleć o przedszkolu źle i być nieufnym. Dlatego nasi drodzy rodzice i opiekunowie głowa do góry – będzie dobrze!

  • Uprzedź malucha i oswój z myślą o przedszkolu

Koniecznie już teraz uprzedźcie dziecko, że pójdzie do przedszkola. Pokażcie mu budynek placówki, a jeśli to możliwe, to także wnętrze. Opowiedzcie o placu zabaw, nowych kolegach oraz wspaniałych przygodach, jakie go tu czekają. Koniecznie wspomnijcie, że będzie wspaniale, że polubi chodzenie do dzieci oraz to, że będzie tam przebywał, kiedy wy będziecie w pracy. Maluch musi wiedzieć, że nie będzie to jednorazowa wizyta oraz to, że będzie tam pod opieką pani wychowawczyni, nie mamy.

  • Przygotuj dziecko do zmian

Warto także wspomnieć i opowiedzieć dziecku, jak od chwili pójścia do przedszkola będzie wyglądał jego dzień. Opowiedzieć o harmonogramie, o dodatkowych zajęciach, o posiłkach, Warto zwrócić szczególną uwagę na swój ton, idealnie by takie rozmowy odbywały się spontanicznie, w naturalnych dla dziecka okolicznościach. Tylko wtedy poczuje się bezpieczne i chętnie we wrześniu ruszy do przedszkola.

  • Nie strasz dziecka

Pamiętaj, nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, później tego pożałujesz. Mówienie dziecku o tym, że w przedszkolu będzie musiał słuchać Pań (skoro nie słuch rodziców) albo jadł warzywa (jeśli ich nie lubi) zniechęci dziecko, a nawet przestraszy. Zamiast tego podaruj lepiej maluchowi dla otuchy wyjątkowy prezent, który okaże się wsparciem i najlepszym przyjacielem. Maskotka będzie idealna.

  • Wspólne przygotowania

To bardzo ważny element, który zachęci malucha do przedszkola, a przy tym sprawi mu wiele radości. Zaangażuj dziecko w przygotowania – zróbcie razem zakupy, spakujcie worek, pozwól dziecku nosić kapcie w domu lub wykorzystać jedną paczkę kredek czy plasteliny podczas zabawy. Będzie zachwycone i poczuje się pewniej.

 

Artykuł zewnętrzny

Grupa Tipmedia
Podziel się:
 

Pozostałe