Środa, 23.05.2018, imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Piaseckie skarby – to już koniec wykopalisk! Co odkryto przez ostatnie lata?

  • 26.07.2017, 08:20 (aktualizacja 26.07.2017 08:28)
  • (MW)
Piaseckie skarby – to już koniec wykopalisk! Co odkryto przez ostatnie lata? (MW)
Dobiegły końca wykopaliska w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piasecznie. Po kilku sezonach prac badawczych archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu opuszczają kociewski gród, w którym znaleźli wiele ciekawych i cennych eksponatów.

21 lipca br. o godz. 11 w piaseckim kościele dokonano podsumowania wieloletnich prac archeologicznych. Młodzi archeolodzy pod opieką prof. dr hab. Małgorzaty Grupy przez kilka sezonów przeczesywali zakamarki kościoła w poszukiwaniu tajemniczych krypt, skarbów oraz zabytków minionych epok. Zorganizowana konferencja była zwieńczeniem prac na kociewskiej ziemi. Na przybyłych gości czekał pokaz znalezionych przedmiotów, podglądanie pracy archeologów oraz zwiedzanie krypty. Gdy Sebastian Nowak pierwszy raz w 2011 r. przyjechał do Gniewu na wykopaliska był studentem I roku archeologii. Obecnie jest już doktorantem. To pokazuje jak wiele pracy poświęcono temu miejscu.

Co znaleziono?

Przez ten czas znaleziono wiele cennych przedmiotów, ozdób duchownych jak i świeckich. Większość elementów pochodzi z XVIII w., kiedy to na ziemiach polskich panowała dynastia Sasów. Znaleziono przede wszystkim szaty liturgiczne, które były w bardzo dobrym stanie. Znaleziono również pas sarmacki. Tu zaskoczenie budzi fakt, że był on w całości, a nie jak to się spotyka jedynie kawałek. Cennym znaleziskiem okazała się sukienka, która wykonana była z takiej samej koronki, jaką na obrazie miała matka Ludwika XIV. Prof. Grupa nie kryła radości, że odnaleziono jej aż tyle.

- Czasem udaje się wykopać kawałek takiej tkaniny. Cieszymy się z 2 cm. A tutaj mamy ponad metr! To wyjątkowe znalezisko - podkreśla opiekun.

Wśród wielu eksponatów odkryto liczne różańce, drobne monety, ceramikę średniowieczną, kłódkę oraz liczne wota od  gdańskich złotników, które bogata szlachta przywoziła w podziękowaniu za uzdrowienie danej części ciała. A także kości zmarłych mieszkańców i duchownych. Było również kilka symboli nieznanych w innych częściach polski, takich jak obłożenie nieboszczyka jałowcem. Niestety wiele zabytków zostało zniszczonych przez poszukiwaczy. (...)

(MW)

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe