piątek, 29 marca 2024 09:35
Reklama
Reklama

Lekarz skazany … na sukces. Neurolog dał powody do radości tysiącom pacjentów

Można o nim powiedzieć, że to „człowiek wystarczająco szalony by sądzić, że może zmienić świat i jest tym, który go zmienia”. Kim jest ten szaleniec i dlaczego od maja bieżącego roku pacjenci mają powody do zadowolenia z oferowanych przez Medical usług?
Lekarz skazany … na sukces. Neurolog dał powody do radości tysiącom pacjentów

Wszystko za sprawą jednego lekarza, który uparł się utrudniać sobie życie, ratując zdrowie i życie ludzi. Dlaczego? Ano dlatego, że zamiast archeologiem, ostatecznie został lekarzem specjalistą II stopnia z bardzo trudnej specjalizacji, jaką jest neurologia. Może także dlatego, że od lat rozwija swoją działalność, oferując pacjentom najnowocześniejsze usługi medyczne w tym także diagnostyczne, poszerzając jednocześnie ich zakres i obszar.

 I co ciekawe - w dobie wszechobecnego narzekania służby zdrowia i na służbę zdrowia, on jest z niej zadowolony, a jego szalone projekty są z żelazną konsekwencją realizowane.

Lekarz neurolog Jakub Mowiński właśnie oddał pacjentom do użytku najnowocześniejsze w kraju tego typu centrum medyczne w nowym budynku Medical na ulicy Wojska Polskiego 5A w Tczewie.

Ci pacjenci, którzy go znają i korzystali z szerokiej gamy usług spółki Medical wiedzą, jak bardzo pracowitym jest człowiekiem: często przyjeżdża przed czasem i pracuje do ostatniego pacjenta w wielu miejscach na terenie kilku powiatów.

Ale są ludzie, którzy myślą, że sukces przyszedł lekarzowi w sposób lekki, łatwy i przyjemny. Nic bardziej mylnego.

Od archeologa do neurologa

Od czego więc zaczął swoją drogę doktor Kuba? Od wyboru swojej życiowej pasji. Zamiast więc archeologiem, ostatecznie został w 1996 roku lekarzem medycyny.

A w jaki sposób został menadżerem? Podczas stażu, jaki odbywał latem 1999 r. w szpitalu psychiatryczno – neurologicznym na Srebrzysku w Gdańsku, skontaktował się z nim kolega proponując organizację służby zdrowia na wsi w miejscowościach Turze i Swarożyn w gminie Tczew. I z prostego marzenia o własnym gabinecie, zrobił się problem z budynkami, przedstawiającymi raczej rudery do remontu, niż miejsce na prowadzenie służby zdrowia.

- Ośrodek w Swarożynie był w takim stanie, że ugięły się pode mną nogi – przypomina sobie J.Mowiński. – Przez dziury w dachu zaglądały do środka ptaki i chmury, rynny pordzewiałe, resztki kominów, odpadał tynk płatami, wnętrze było w podobnym stanie. Zakasałem rękawy i uparłem się, że zrobię tu ośrodek zdrowia przyjazny i bezpieczny dla pacjentów.

Na remont dachu środki przekazała m.in. gmina, część pieniędzy pochodziła z NFZ.

Podobnie było z ośrodkiem w Turzy. Oba ośrodki zostały wyremontowane, wyposażone w potrzebną aparaturę, miłe panie pielęgniarki, czas pracy zamiast do 15.00 został ustalony do g.18.00. Mieszkańcy są zadowoleni, że mają opiekę medyczną w swoich wsiach, co eliminuje konieczność wiecznych dojazdów do Tczewa.

Rozwój

Od 2000 roku lekarz rozwijał służbę zdrowia w Tczewie.  Poradnie w Miłobądzu i Pszczółkach zaczęły działać w 2003 r., także od tego roku działają w tych miejscowościach apteki Medical.

Wszędzie trzeba było inwestować, remontować, wyposażać, dostosowywać do przepisów i potrzeb pacjentów. Czy pieniądze spadły doktorowi z nieba?

- Wraz z moją wiceprezes Leokadią Rembiasz- Szenrok, realizowaliśmy kolejne projekty „z głową”, to znaczy planowaliśmy, oszczędzaliśmy na sposobie prowadzenia spółki, a nie na pacjentach. I jak do tej pory, ten styl zarządzania w tak trudnej sferze, jak zdrowie, się w spółce Medical sprawdził – zdradza receptę na sukces.

Przyglądał się, co pacjentom jest jeszcze pilnie potrzebne i stwierdził, że by mogli dojść do sprawności, potrzebne jest nie tyko leczenie zamknięte, ambulatoryjne, czy farmakologiczne. Potrzebna jest rehabilitacja. Cóż mógł zrobić, gdy pojawiła się możliwość przejęcia od tczewskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej placówki, w której odbywała się w pewnej okrojonej formie rehabilitacja? Przejął oddział w 2001 roku, z minimalnym kontraktem ówczesnej kasy chorych, do którego trzeba było sporo dopłacać, by pacjenci mieli świadczenia darmowe. Znowu wyremontował i wyposażył placówkę w nowoczesny sprzęt: m.in. laser, ultradźwięki, sprzęt do krioterapii, z czasem dochodził kolejny: stół do trakcji kręgosłupa, pole magnetyczne, sprzęt do fizykoterapii.

- Dzięki szerszemu zakresowi usług, udało się wynegocjować większy kontrakt na rehabilitację  – mówi neurolog. -  Z kontraktacją i negocjacjami z obecnie NFZ także nie jest łatwo. Pieniędzy brakuje dramatycznie na służbę zdrowia, ale gdy prowadzi się swoje projekty z głowa, nie tracąc pieniędzy na przerost zatrudnienia, ograniczenie do minimum administracji, oszczędności na telefonach, na prądzie bo wymieniliśmy oświetlenie na  żarówki energooszczędne, dociepleniu budynków, czyli oszczędnościom na ogrzewaniu i tego typu posunięciach. Rzeczowo i spokojnie ale z uporem prowadzi się negocjacje z NFZ, wszystko jest możliwe. Także zadowolenie i rozwój spółki w tak specyficznym segmencie, jakim jest rynek usług medycznych i służby zdrowia!

Medical ma więc swoje ośrodki zdrowia w Tczewie, Gniewie, Pelplinie, Pszczólkach, Przywidzu, Suchym Dębie, Kopytkowie, Osieku, Turzu, Swarożynie, Miłobądzu, Opaleniu i Kolonii Ostrowickiej, rozwija sieć firmowych aptek, ma swoje laboratoria diagnostyczne, a obecnie duże Centrum Diagnostyczno - Specjalistyczne. I to, ku radości pacjentów, nie jest ostatnie zdanie doktora.

Ważny w tym wszystkim jest fakt, że Medical świadczy usługi w dużym zakresie na NFZ, czyli dla pacjentów bezpłatnie.

Żyć pracą

Wczesne wstawanie, dojazdy, rozpoczynanie pracy wcześniej, niż ustalone godziny i kończenie jej zawsze później, niż przewidują limity, to dla doktora Jakuba Mowińskiego całe życie. Najważniejsze w nim to: mam (lekarz neurolog), żona (lekarz stomatolog) i dwóch wspaniałych - jak mówi – synów, których kocha nad życie ale pracy poświęca maksimum czasu. Kiedy wyhamuje?

- Zakładałem kiedyś, że popracuję tak do czterdziestki i trochę zwolnię – wraca z uśmiechem do wspomnień sprzed dziesięciu lat. - Cóż czterdziestka dawno już przekroczona, a ja mam w głowie kolejne szalone projekty, choć dopiero co oddajemy do użytku pacjentów bardzo nowoczesne Centrum Diagnostyczno - Specjalistyczne w Tczewie. To też miało być nierealne, bardzo trudne na etapie szukania miejsca w Tczewie, negocjacjach z władzami, firmami etc. Dziś zapraszam każdego potrzebującego pomocy człowieka do nas, bo tu kompleksowo oferujemy diagnostykę i leczenie każdego od głowy do czubka małego palca u nogi!

Najnowocześniejsze usługi

Od maja bieżącego roku Centrum Diagnostyczno-Specjalistycznym Medical oferuje świadczenia medyczno-diagnostyczne w Centrum Diagnostyczno-Specjalistycznym:
Pracownia diagnostyki obrazowej zaopatrzona w nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt:

Tomograf Komputerowy i Rezonans Magnetyczny
a także Pracownia ultrasonografii USG oraz Pracownia rentgenodiagnostyki RTG.
Wkrótce nowy, innowacyjny sprzęt:
- Monitor ryzyka sercowo-naczyniowego - badania oceniające ryzyko sercowo naczyniowe, pozwalające na szybką oraz bezinwazyjną ocenę ryzyka wystąpienia cukrzycy oraz ryzyka sercowo - naczyniowego pacjenta, 
- Wodorowe testy oddechowe - pozwalające na szybką diagnostykę nietolerancji żywieniowych, takich jak: nietolerancja laktozy, fruktozy, problemy z wchłanianiem węglowodanów oraz dolegliwości gastroenterologicznych: SIBO (przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego), wydłużony czas pasażu jelitowego.  
SPIROMETRIA i EKG – czyli pomiar pojemności płuc oraz monitorowanie pracy serca.
Poradnia neurologiczna wyposażona w specjalistyczne urządzenie - EEG+EMG:
- EEG czyli badanie, którego celem jest ocena bioelektrycznej czynności mózgu, a co za tym idzie - stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego. Elektroencefalogram jest pomocny w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego, zwłaszcza padaczki. 
 - EMG badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów. W związku z tym EMG jest pomocne w diagnozowaniu wielu chorób neurologicznych i układu mięśniowego.
Gabinet podologicznydiagnozowanie i leczenie chorób stopy
Centrum Rehabilitacji:
Nowe, innowacyjne terapie BTL:
Głęboka stymulacja elektromagnetyczna z fotelem URO
Terapia falą uderzeniową i laserem wysokoenergetycznym
Terapia radiofalowa ukierunkowana, zalecana m.in. w przypadkach:
- schorzenia kręgosłupa i nerwów,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów,
- stany pourazowe i reumatoidalne zapalenie stawów,
- przywracanie mobilności,
- skuteczna terapia bólu
- nieinwazyjne alternatywy dla operacji
Od czerwca zacznie działać kolejna przychodnia POZ (w Tczewie w Centrum Diagnostyczno-Specjalistycznym).
Obecnie Medical oferuje 14 funkcjonujących przychodni POZ: lekarze interniści i pediatrzy, 
w których świadczeń medycznych udzielają także lekarze specjaliści AOS (ambulatoryjna opieka specjalistyczna) w ramach NFZ i nie tylko: chirurg, ortopeda, neurolog, okulista, otolaryngolog, dermatolog, endokrynolog, ginekolog, diabetolog, urolog.

Ponadto Medical ma sieć swoich aptek (osiem) i dwóch punktów aptecznych, gdzie królują konkurencyjne ceny.


Dzięki spółce Medical i doktorowi Jakubowi Mowińskiemu, Tczew zyskał rezonans megnetyczny i tomograf komputerowy. To już drugi tego typu sprzęt w naszym mieście, co jest rzadko spotykane w naszym kraju, by w niedużym mieście funkcjonował tak nowoczesny sprzęt w podwójnej ilości! Ważne jest to, że ceny badań TK I MR w Medical są bardzo konkurencyjne, a nawet jest możliwe rozłożenie ich dla pacjenta na raty, bez jakichkolwiek dodatkowych obciążeń prowizyjnych. To niespotykane na miarę kraju!

Rejestracja telefoniczna 58/ 501- 01- 03.

Pracownia czynna w godzinach 8.00-20.00 (w dni robocze),  www.zozmedical.pl.



Podziel się
Oceń

Reklama