Wtorek, 19.06.2018, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Pelplin chce wiaduktu, a Morzeszczyn tunelu. Szykują się ogromne inwestycje kolejowe w powiecie

  • 18.05.2017, 07:21
  • (KU)
Pelplin chce wiaduktu, a Morzeszczyn tunelu. Szykują się ogromne inwestycje kolejowe w powiecie (KU)
PKP wyłania wykonawcę, który zrealizuje pierwszy etap modernizacji linii kolejowej na odcinku Bydgoszcz – Tczew. W latach 2019-23 infrastruktura kolejowa tego fragmentu „węglówki” ma ulec znaczącej poprawie, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Mimo wstępnie przygotowanej koncepcji, samorządowcy z powiatu tczewskiego mają wiele uwag do zakresu przygotowywanych prac.

Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem robót przedstawiciele PKP oraz samorządowcy spotkali się w tczewskim starostwie powiatowym, aby wymienić spostrzeżenia na temat harmonogramu i zakresu prac. Na spotkaniu obecny był wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński.

Politechnika Gdańska Rekrutacja
Politechnika Gdańska Rekrutacja
Politechnika Gdańska Rekrutacja

Za dużo przejazdów przez tory

Jak już informowaliśmy, pierwszy etap przewidziany na lata 2017-18 obejmie budowę nowej stacji Subkowy – Wieś, przebudowę stacji w Czarlinie oraz wymianę sieci trakcyjnej na najbardziej zdegradowanych odcinkach. W kolejnych latach zaplanowano dalszą przebudowę stacji i przystanków, m.in. w Pelplinie, Morzeszczynie i Smętowie Granicznym, a także modernizację sieci trakcyjnej i pozostałych elementów kolejowej infrastruktury. Tylko na odcinek Bydgoszcz – Tczew PKP zamierza wydać 700 mln zł. Po oddaniu linii pociągi osobowe będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/h, natomiast towarowe 120 km/h. Czas dojazdu z Tczewa do Bydgoszczy skróci się jedynie o 5 min, ale ważniejsze mają być kwestie bezpieczeństwa. 

- Jesteśmy jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie jest tak dużo przejazdów w poziomie szyn – mówił Jerzy Majder, dyrektor projektu w biurze przygotowania inwestycji PKP PLK. - Dziś na tym odcinku jeździmy już do 160 km/h, bo dla potrzeb euro2012 były robione pierwsze niezbędne prace. Natomiast teraz zamierzamy utrwalić tę prędkość, ale niestety trzeba ponieść niezbędne nakłady. (...)

(KU)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jyv
jyv 18.05.2017, 10:11
Ciekawe kiedy na Oruni zrobia tunel
***jas
***jas 18.05.2017, 19:28
fcale

Pozostałe