Sobota, 20.01.2018, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Pożar w budynku mieszkalnym w Tczewie

  • 10.03.2012, 10:27
  • (PM, matis)
Pożar w budynku mieszkalnym w Tczewie
TCZEW. W Tczewie w budynku mieszkalnym na ulicy Okrzei 14 wybuchł pożar. Prowadzona jest akcja straży pożarnej. Ewakuowano mieszkańców z dwóch mieszkań. Zły stan techniczny komina był przyczyną pożaru kamienicy,
Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było zapalenie się sadzy w przewodzie kominowym. Strażacy ewakuowali mieszkańców z dwóch mieszkań na piętrze. Pożar został przez strażaków szybko zlokalizowany i ogień nie rozprzestrzenił się na cały budynek.
Badane są okoliczności i przyczyny wybuchu pożaru.
* * *
TCZEW. W kamienicy przy ulicy Okrzei 14 w sobotę (10 marca) wybuchł pożar. Powodem zagrożenia był nieszczelny przewód kominowy i palące się sadze. - To wynik zaniedbania – nie mają wątpliwości strażacy.

Zgłoszenie o pożarze dyżurny straży pożarnej przyjął o godz. 9.38. Akcja była niebezpieczna z uwagi na dużą ilość dymu.

Groźnie, mnóstwo dymu
W wyniku pożaru ewakuowano mieszkańców z dwóch mieszkań, ale na szczęście z uwagi na szybką reakcję lokatorów, strażacy nie dali szans na rozprzestrzenienie się ognia na cały budynek.
- Zgłoszono znaczne zadymienie na poddaszu w budynku przy ul. Okrzei 14 – relacjonuje mł kpt. Zbigniew Rzepka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie. - Źródło dymu pochodziło z nieszczelnego przewodu kominowego i płonącej sadzy. Nieszczelność w przewodzie kominowym powstała znacznie wcześniej. Sytuacja była niebezpieczna, ponieważ czasami płomienie z takiego komina potrafią przedostawać się na zewnątrz i spowodować pożar pomieszczeń, a to wiąże się z poważnym zagrożeniem życia i zdrowia oraz ze znacznymi stratami.
Pożar został przez strażaków szybko zlokalizowany i ogień nie rozprzestrzenił się na cały budynek.

Pamiętajmy o kominiarzu
W akcję zaangażowano 4 zastępy JRG KPPSP: dwa samochody gaśnicze i drabinę.
Badane są okoliczności i przyczyny wybuchu ognia, ale już wiadomo, że przyczyną były zaniedbania użytkowników i zarządcy kamienicy.
- Strażacy dokładnie sprawdzili wszystkie ściany w budynku przez, które biegnie przewód kominowy – dodaje Zbigniew Rzepka. - Zakończenie akcji wiązało się z przekazaniem obiektu i zaleceń na piśmie dla zarządcy odpowiedzialnego za palenie w piecu CO. Przed przystąpieniem do ponownego użytkowania właściciele będą zobowiązani do wykonania przeglądu i odbioru kominiarskiego.


Zalecenia strażaków
● Regularnie oczyszczać sadze, które nagromadziły się w przewodach kominowych,
● Dokonywać przeglądu komina i niezbędnych remontów ich brak spowodował nieszczelność.
Komin przez dłuższy czas ulegał spękaniu (materiał poszerzał się pod ciśnieniem)
(PM, matis)

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nie rozumiem ludzi
nie rozumiem ludzi 10.03.2012, 11:44
tak to jest
jak ma sie w d**ie przegląd kominowy bo 20 zł szkoda ... a jak by w nocy tak to się stało i zaczadowali by się wszyscy ?
aga
aga 10.03.2012, 09:52
Szkoda mieszkań
te budynki mają stary system ogrzewania jak za króla ćwieczka

Pozostałe