Czwartek, 21.06.2018, imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Europejską Noc Muzeów.

start 20.05 godz. 19:00

Fabryka Sztuk

Lokalizacja: Tczew, ul. 30 Stycznia 4

Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów - już 20 maja w godz. 19.00-00.00.

Program:

Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4:

Dziedziniec:

19.00-00.00 – Fotobudka

To świetna zabawa dla każdego. Dodatkową atrakcją są gadżety, tj. wąsy, okulary, usta. Zdjęcia wysyłamy na e-maila.

19.00–00.00 – Ogromne klocki

Dzieci konstruują ogromne budowle z dużych klocków „wafli”. Budowane są roboty, budynki i wszystko, co dzieci sobie wymarzą!

19.00–00.00 – Wielkie gry

Ulubione gry w wersji maxi (jenga, twister, warcaby, chińczyk).

19.00–00.00 – Warsztaty  recyklingu

Warsztaty recyklingowe nie tylko rozwijają zdolności twórcze i manualne, ale również przybliżają zagadnienia związane z ochroną środowiska. Podczas warsztatów powstaną ekologiczne zabawki, maszyny, pojazdy, domy, do budowy których użyjemy nietypowych materiałów budowlanych.

19.00–00.00 – Mobilne Planetarium

22.00 – Spacer antynaukowy

Tematem przewodnim Nocy Muzeów jest nauka, a co się dzieje, kiedy lekceważymy jej osiągnięcia? Co kiedy racjonalizm i logika są na drugim miejscu? Co się dzieje, kiedy rozum śpi.... Zapraszamy na spacer „Dawnego Tczewa”; trasa: ul. Kołłątaja - ul. Czyżykowska - ul. Parkowa - Park Miejski - ul. Kołłątaja

 

Budynek główny:

19:00-00.00 - Wystawa Exploratorium, sala konferencyjna, 2. piętro

Exploratorium to interaktywna i interdyscyplinarna wystawa edukacyjna, która prezentuje wybrane fenomeny nauki. Wystawa pozwala pokazać zarówno małym dzieciom, jak i dorosłym działanie podstawowych praw fizyki, logiki, astronomii i matematyki. Rozmiar i kolor eksponatów wzbudza zainteresowanie nie tylko najmłodszych. Nauka staje się ciekawsza i łatwiej przyswajalna. Na 17 stanowiskach zaprezentujemy interaktywne eksponaty, złudzenia optyczne i zagadki logiczne.

19:00-00:00 – Wystawa „20 lat wolności. Tczew 1920-1939”, parter i 1. piętro

Ekspozycja historyczna przedstawiająca dzieje Tczewa. Tym razem zostały poruszone najważniejsze aspekty z okresu międzywojennego: powrót Tczewa do Polski w 1920 roku, życie polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Klimat epoki został podkreślony licznymi efektami multimedialnymi, które zainteresują współczesnego odbiorcę. Interaktywny quiz, multimedialna podłoga, multimedialne manekiny – to tylko niektóre z nich. Niewątpliwą atrakcją jest fotoplastykon, w którym można obejrzeć najciekawsze miejsca przedwojennego Tczewa.

Budynek mały:

19.00–00.00 – Warsztaty robotyki, sala warsztatowa, parter

Konstruowanie i programowanie prawdziwych działających robotów z klocków lego, które wyposażone są w silniki, czujniki i mikrokontrolery. Roboty, które mogą zbudować uczestnicy, to m.in: łaziki marsjańskie, roboty sumo, roboty zwiadowcze.

19.00–00.00 – Warsztaty z eksperymentów, sala 101, 1. piętro

Przeprowadzenie i obserwacja najciekawszych doświadczeń naukowych z zakresu chemii, fizyki i ekologii. Zajęcia stanowią połączenie doskonałej rozrywki z nauką. W programie: wybuchowe eksperymenty z użyciem odczynników chemicznych, suchego lodu i ciekłego azotu.

19.00–00.00 – Pokaz kuchni molekularnej, sala 104, 2. piętro

Głównym celem pokazu jest odkrywanie przez widzów nowych smaków i ciekawych form, chwilowe oderwanie się od tradycji kulinarnych. Wszystko zaprezentowane w formie zabawy i interakcji z kucharzem: tworzenie jadalnej ziemi w kompozycji deserowej, sorbetów z nietypowych składników, drinków o zaskakujących formach i nowych smakach oraz rozbijanie owoców na cząstki. Będziemy przełamywać lęk do ciekłego azotu i suchego lodu. Zapewniamy dużo dymu!

19.00-00.00 - Pokazy i olimpiada robotów oraz druku 3D, sala 201, 3. piętro

To miejsce, gdzie prezentujemy wiele interesujących robotów, m.in. te stworzone z klocków LEGO, dinozaury ze sztuczną inteligencją czy drukarkę 3D. Olimpiada robotów to interaktywna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy zmagają się ze sobą w Walkach robotów Lego SUMO oraz Wyścigach robotów Lego.  Za pomocą zestawu drukarki 3D można w łatwy i szybki sposób stworzyć modele i prototypy przedmiotów o niewielkich rozmiarach.

 

Fabryka Sztuk, ul. Podmurna 15:

19:00-00:00 – Wystawa „Amor Patriae Nostra Lex… Bitwa pod Tczewem 1627”,  1. piętro

To opowieść o bitwie polsko-szwedzkiej, która rozegrała się pod Tczewem w czasie wojny o ujście Wisły toczonej w latach 1626-1629. Podczas dwóch sierpniowych dni 1627 roku podtczewskie Lubiszewo stało się sceną zaciętych zmagań wojennych. Naprzeciw siebie stanęli dwaj wybitni wodzowie: hetman Stanisław Koniecpolski i król szwedzki Gustaw II Adolf. Wystawa zapoznaje nas z przyczynami, przebiegiem i konsekwencjami bitwy. Możemy nie tylko oglądać uzbrojenie czy kopie grafik z epoki, ale również mamy okazję dowiedzieć się, dlaczego husarię nazywano „skrzydlatą jazdą” oraz zagrać w popularne na szlacheckich i królewskich dworach gry planszowe. Uzupełnienie ekspozycji stanowi film „Gniew husarii” zrealizowany i udostępniony przez Studio filmowe Crusader Films.

19:00-22:30 – Warsztaty plastyczne: Dworska rewia mody, 1. piętro

Wykonamy charakterystyczny element XVII-wiecznego stroju dworskiego, czyli perukę (z waty, papieru oraz różnorodnych ozdób).

 

www.fabrykasztuk.tczew.pl

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.