Środa, 15.08.2018, imieniny: Marii, napoleona, Stelii

Wystawa „Historia Parafii i kościoła pw. św. Józefa w Tczewie”

start 19.03.2017 godz. 13:30

Węzeł transportowy przy dworcu PKP w Tczewie

koniec 30.09.2017 godz. 16:00

Lokalizacja: Tczew, Pomorska

Fabryka Sztuk zaprasza na wystawę „Historia Parafii i kościoła pw. św. Józefa w Tczewie”, która będzie prezentowana od 19 marca do 30 września 2017 roku na terenie węzła transportowego przy dworcu PKP w Tczewie.

Ekspozycja ma formę plenerową i składa się z 18 plansz informacyjnych obejmujących takie zagadnienia jak: początki parafii oraz jej rozwój, etapy powstawania świątyni wraz z opisem architektonicznym, życie religijne skupione wokół bractw i stowarzyszeń, wizerunki proboszczów: ks. Bernarda Bączkowskiego, ks. Władysława Młyńskiego, ks. Józefa Rocławskiego oraz ks. Antoniego Dunajskiego. Bogaty tekst uzupełniają archiwalne zdjęcia pochodzące m.in. z przedwojennych kalendarzy kościelnych wydawanych przez parafię.

Parafia św. Józefa powstała w 1915 roku, kiedy w ramach parafii staromiejskiej został utworzony nowomiejski  obwód duszpasterski. Budowa kościoła trwała od 1931 do 1936 roku. Bez wątpienia, nowa świątynia przyczyniła się do powstania tej części Tczewa, którą dzisiaj nazywamy Nowym Miastem.

Otwarcie wystawy nastąpi w niedzielę 19 marca o godz. 13.30 na terenie węzła transportowego przy dworcu PKP w Tczewie.

www.fabrykasztuk.tczew.pl

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.