środa, 10 kwietnia 2024 23:31
Reklama
Reklama

Tczewska.pl

  NAJNOWSZE WYDANIE 

W  SPRZEDAŻY!

 

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MisiaTreść komentarza: To fakt, ani jeden ani drugi nic sobą nie reprezentują.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 14:38Źródło komentarza: W drugiej turze o fotel Prezydenta Tczewa zmierzą się Łukasz Brządkowski z Mirosławem PobłockimAutor komentarza: TczewianinTreść komentarza: Tczew nie, Tczew po latach wreszcie wygra. Kto ma ten ma ;)Data dodania komentarza: 10.04.2024, 10:15Źródło komentarza: W drugiej turze o fotel Prezydenta Tczewa zmierzą się Łukasz Brządkowski z Mirosławem PobłockimAutor komentarza: CzczewTreść komentarza: Gratulacje dla Ochockiej.Data dodania komentarza: 09.04.2024, 13:24Źródło komentarza: Nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych w Tczewie. W Radzie Miasta: PnP – 6 radnych, PiS – 6, Samorząd Od Nowa – 6, a KO - 5Autor komentarza: tczewiankaTreść komentarza: No to Tczew ma przerąbane.Data dodania komentarza: 09.04.2024, 13:21Źródło komentarza: W drugiej turze o fotel Prezydenta Tczewa zmierzą się Łukasz Brządkowski z Mirosławem PobłockimAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Gratulacje dla pana organisty!!Data dodania komentarza: 09.04.2024, 11:28Źródło komentarza: Nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych w Tczewie. W Radzie Miasta: PnP – 6 radnych, PiS – 6, Samorząd Od Nowa – 6, a KO - 5Autor komentarza: WRTreść komentarza: Ani Mirosław Pobłocki, ani Jan Kulas nie dostali się do Rady Miasta, otrzymując mniej głosów niż ich koledzy zajmujący pozycję nr 2 na ich listach. Nikt od KW Jana Kulasa nie został radnym. Równowaga sił w RM po wyborach, więc wiele zależy od tego, kto zostanie prezydentem (Brządkowski vs. Pobłocki) i jaką koalicję zbuduje.Data dodania komentarza: 08.04.2024, 13:53Źródło komentarza: Upadek demokracji w Tczewie to już fakt
KALENDARZ WYDARZEŃ
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

MUSICIE TO ZOBACZYĆ!

NOWY ŚWIAT. W sobotę, 17 września 2022 r., uruchomiona została pierwsza, najważniejsza część inwestycji polegającej na budowie drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej i bez konieczności proszenia o zgodę FederacjiRosyjskiej.Kanał żeglugowy daje ogromną szansę na rozwój portu w Elblągu i turystyki w obszarze Zalewu Wiślanego. Imponujące było tempo budowy kanału przez wykonawców.

Przypomnijmy. 18 października 2019 roku inwestor Urząd Morski w Gdyni przekazał Wykonawcy – konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI S.A. i NDI Sp.z o.o. teren pod budowę pierwszego etapu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej zgodnie z planem zakończy się w 2022 r.

Inwestycja obejmowała budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcję zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiają przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą. Szczególną inwestycją dla całego ekosystemu zalewu było zbudowanie sztucznej Wyspy Estyjskiej dla ptaków. Wyspa Estyjska powstała przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej, na wysokości Przebrna – 4,5 km na południowy wschód od kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz na wschód od toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Wypełnił ją urobek z pogłębianych torów wodnych na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Kanał żeglugowy ma 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości.

Kanał żeglugowy znajduje się w granicach dwóch województw – pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W granicach województwa pomorskiego w gminie Sztutowo oraz Krynica Morska zlokalizowana jest część przedsięwzięcia obejmująca budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, budowę toru wodnego w północnej części Zalewu Wiślanego (granica województw przecina środek Zalewu Wiślanego) oraz budowę sztucznej wyspy. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego, w gminie Tolkmicko, zlokalizowana jest południowa część toru wodnego na Zalewie Wiślanym oraz w granicach gminy Elbląg i miasta Elbląga – tor wodny na rzece Elbląg z przyległymi terenami lądowymi.

(film: NDI/Besix)

 

 

Reklama