piątek, 17 maja 2024 12:46
Reklama
Reklama

Coraz więcej ślubów - powojenny wyż demograficzny

TCZEW. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Tczewie odnotowuje się rosnącą liczbę ślubów - w dorosłe życie w całej Polsce wchodzi drugi powojenny wyż demograficzny.
Coraz więcej ślubów - powojenny wyż demograficzny

Rodziny zakładają dorosłe już dzieci pokolenia lat 50. i 60. Śluby zawierają osoby urodzone w latach 80.
Ile konkordatowych, ile cywilnych
- Do końca lipca tego roku złożyły u nas dokumenty i zadeklarowały chęć zawarcia małżeństwa 394 pary - mówi Zofia Drozdowska, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Tczewie. - Do ślubu konkordatowego w kościele zaświadczenia brały 263 pary. Różnica - to liczba ślubów cywilnych. W ub. roku w tym samym okresie, od 1 stycznia do 30 lipca, wydano 375 zaświadczeń. Ślubów konkordatowych zawarto wtedy w Tczewie 245.
Jeżeli młodzi chcą zawrzeć związek małżeński wyznaniowy zgłaszają się do USC, gdzie otrzymują trzy zaświadczenia, tzw. zapewnienia, które przedkładają księdzu. Po zawarciu ślubu kościelnego w ciągu 5 dni ksiądz przekazuje stosowny dokument do USC. W szóstym dniu małżonkowie mogą odbierają w USC trzy kopie aktu małżeństwa.

Z zagranicy do USC
Zdarza się, że młodzi ludzie przebywający tymczasowo za granicą przyjeżdżają do rodzinnego miasta i w USC w Tczewie zawierają związki małżeńskie, by za chwilę wrócić do tego samego kraju do pracy. Niektórzy poznają się za granicą i chcą związek zalegalizować. Młodzi często najpierw zawierają związek małżeński cywilny, a dopiero po pewnym czasie kościelny. Uroczystość kościelna połączona z weselem wiąże się bowiem na ogół z o wiele większymi kosztami. Ślub cywilny to przeważnie lampka szampana w USC i – nawet nie zawsze - obiad dla najbliższej rodziny i znajomych w restauracji.
Pamiętna data, uważana przez młodych na całym świecie za szczęśliwą - 7 lipca 2007 r. - nie obfitowała w Tczewie w szczególnie dużą liczbę ślubów. W tczewskim USC przysięgę małżeńską złożyły tego dnia zaledwie cztery pary. Ślubów konkordatowych zawarto więcej, ale - jak mówili w USC przy odbiorze zaświadczeń młodzi - nie ze względu na szczęśliwą liczbę, ale po to, aby zapamiętać tę szczególną datę w ich życiu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama