2014-02-24 08:27:00

„Solidarni” krytykują władze Tczewa za… 12 marca

„Solidarnych” oburza organizowanie uroczystości pt.: „Zakończenie okupacji hitlerowskiej (1945)”.

Tczewskie stowarzyszenie „Zawsze Solidarni”, krytykuje władze Tczewa, za – jak określa – przyłączenie się do upamiętnienia „zasług” armii, które realizowały plany likwidacji niepodległości państwa polskiego. Chodzi o planowaną na 12 marca uroczystość pn. „Zakończenie okupacji hitlerowskiej (1945)”. Zdaniem stowarzyszenia władze nie powinny brać w niej udziału. Zareagowały po tym, jak wydarzenie znalazło się w kalendarzu miejskich imprez.

„Zgłaszamy dezaprobatę dla organizowania przez Urząd Miasta w Tczewie tj. oficjalnego reprezentowania społeczeństwa w imprezie, która polega na hołdowniczej czci dla faktu historycznego, którego skutkiem było zastąpienie totalitaryzmu nazistowskiego totalitaryzmem komunistycznym – pisze do prezydenta Mirosława Pobłockiego przedstawiciel „Zawsze Solidarnych” Jan Kruszyński. 

Stowarzyszenie zaznacza w liście otwartym, że tzw. „wyzwolenie” przyniosło wiele kolejnych, bolesnych doświadczeń Polakom jak gwałty, rabunek dobytku osobistego i mienia społecznego.

„Polska od 1 września 1939 r. pozostawała w stanie zniewolenia przez dziesiątki lat, co skutkuje aż do obecnego czasu cywilizacyjnym zacofaniem. Stało się dokładnie tak jak przewiduje zawarta w testamencie Józefa Piłsudskiego przestroga – piszą „Zawsze Solidarni”.

 

Wzorem ubiegłym lat wydarzenie organizowane na wniosek Konwentu Organizacji Kombatanckich znalazło się w kalendarzu miejskich imprez. Tam jako organizator uroczystości widnieje Urząd Miasta. Tymczasem Mirosław Pobłocki, w reakcji na list „Solidarnych”, odcina się od tego wydarzenia. 

- 12 marca nie są planowane żadne oficjalne uroczystości organizowane przez miasto – komentuje prezydent Tczewa. – Są natomiast planowane uroczystości organizowane przez kombatantów. Kombatanci mają prawo i chcą uczcić zakończenie działań wojennych na terenie miasta Tczewa. Jako prezydent nie mogę ich zmuszać czy przekonywać do innych rozwiązań. 

Ocena

Autor: (KU)

.

Polecamy

Dodaj nowy komentarz
Dodając komentarz akceptujesz Zasady komentowania artykułów i Regulamin.

Komentarze (19)

Dodaj nowy komentarz

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze naruszające Zasady komentowania artykułów lub Regulamin będą usuwane.
.

2015

08

31

poniedziałek

Tczew
pogodnie
21.2°C
.
.


.