2013-04-17 11:49:00
Gazeta Tczewska

Tylko w „Gazecie Tczewskiej”!

W bieżącym wydaniu „Gazety Tczewskiej” przeczytasz m. in. o:

„Przed wielką falą. Wisło, nie zalewaj” - służby w Tczewie oraz w powiecie tczewskim są w stanie najwyższej gotowości. W miniony poniedziałek Wisła przekroczyła w okolicach miasta 7 m. Wkrótce ma osiągnąć – wg prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - 8,35 m (19 kwietnia), co oznaczałoby przekroczenie o 15 cm stanu alarmowego!

„Kobiety w służbie tczewskiej bezpieki” - było ich kilkanaście – na przeszło 260 pracujących w Tczewie funkcjonariuszy (w latach 1945–1990). Czy się zajmowały? Do Urzędu Bezpieczeństwa (od 1956 r. Służby Bezpieczeństwa) trafiały przypadkowo czy z przekonań politycznych? Na podstawie dokumentów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej ujawniamy nieznane fakty, prawdę o kobietach w służbie tczewskiej bezpieki.

„Hołd ofiarom narodowej katastrofy” - w trzy lata po katastrofie smoleńskiej rządowego Tupolewa TU-154M, w której śmierć poniósł Prezydent RP Lech Kaczyński oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych, tczewianie oddali hołd ofiarom narodowej katastrofy.

„Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Najpierw lokalizacja, konkurs i projekt” - w Tczewie powstanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Nieznana jest jeszcze dokładna lokalizacja, ale zawiązany 8 kwietnia komitet jego budowy, wstępnie wskazał na teren przy kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Niebawem ma być rozpisany konkurs na projekt tego miejsca pamięci.

„Pamiętają o ofiarach Katynia, Charkowa, Starobielska, Tweru, Miednoje... Milczenie jest najgorszym kłamstwem” - w Dniu Pamięci Zbrodni Katyńskiej tczewianie uczcili rozstrzelanych wiosną 1940 r. 21 768 obywateli Polski. Uroczystość odbyła się przy Pomniku Ofiar stalinizmu.

„Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew. W sowieckich dołach śmierci…” – jeszcze o Katyniu. Do 2000 r. zidentyfikowano i potwierdzono 39 ofiar bezprawnego wyroku Józefa Stalina, które przed wojną mieszkały lub pracowały w powiecie tczewskim.

„Rewolucji w gospodarce odpadami ciąg dalszy. Kto zabierze nasze śmieci?” - wiele na to wskazuje, że nasze śmieci będą wywozić firmy z… Gdyni i Grudziądza. Konsorcjum przedsiębiorstw właśnie z tych dwóch miast złożyło najniższą ofertę w ogłoszonym przez miasto przetargu.

„Szpitale Tczewskie S.A. - do 15 maja decyzja w sprawie oferty inwestora. Rozmowy za zamkniętymi drzwiami” - odbyły się już pierwsze spotkania Zespołu ds. Negocjacji Starostwa Powiatowego w Tczewie z przedstawicielami firmy EMC Instytut Medyczny SA we Wrocławiu, potencjalnym inwestorem, zainteresowanym nabyciem akcji spółki Szpitale Tczewskie SA.

„Czy w „wodociągach” dochodziło do nieprawidłowości? Głowy nie polecą, bo nie ma za co…” -
podczas udzielania zamówień publicznych nie wykryto niegospodarności oraz naruszeń prawa - taka jest główna konkluzja audytu, który przeprowadzono w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tczewie. Audyt był efektem pisma poseł Anny Fotygi do prezydenta miasta, w którym zadaje ona pytania, opierając się na sygnale, o rzekomych nieprawidłowościach w miejskiej spółce.

„Złóż PIT i nie daj się fiskusowi” - 30 kwietnia to data ostatecznego rozliczenia się z fiskusem. Już widać, że ponad dwa razy więcej podatników w stosunku do ub. roku prześle swoje deklaracje przez Internet, a ponad 53 proc. odpisało swój 1 proc. na organizacje pożytku publicznego.

„Przetarg na sprzedaż ZGM bez skutku. Nie było chętnych na kupno” - w wyznaczonym terminie nie wpłynęła żadna oferta, więc unieważniono przetarg publiczny na sprzedaż udziałów spółki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie.

„Setka bezdomnych na garnuszku podatnika. Mało kto wychodzi na prostą” - tylko za pobyt bezdomnych – mieszkańców Tczewa - w schroniskach w 2012 r. trzeba było zapłacić ponad 200 tys. zł. Wiele kosztuje dożywianie i wszelka inna pomoc.

„Modernizacja budynku d. Centrum Edukacji Dorosłych. Nie oszczędzą, a dołożą 1,5 mln zł” - po otwarciu 16 ofert na adaptację obiektu CED-u pod potrzeby Urzędu Miasta w Tczewie okazało się, że potencjalni wykonawcy chcą więcej niż miasto zaplanowało zapłacić.

W „GT” piszemy także o:
● spotkaniu miłośników historii Kociewia na IV Sesji Historycznej w Opaleniu (gm. Gniew). Zaprezentowano m. in. dorobek „Młodych Odkrywców” – uczniów miejscowej szkoły, którzy przedstawili historię walk polskich żołnierzy we wrześniu 1939 r. oraz sporządzili swego rodzaju przewodnik po najciekawszych zabytkach Opalenia i okolic.
● wizycie Chóru Męskiego „Echo” na Litwie. Tczewianie wzięli udział w podniosłym pop-oratorium na wiele głosów.
● działaniach Młodzieżowej Rady Miasta w Tczewie – młodzież ma pomysły i ostro bierze się do pracy.
● starcie drugiej edycji konkursów na Rzemieślnika Roku, najciekawszy produkt lub innowacyjną usługę oraz najlepszy biznesplan stworzony przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Patronem medialnym jest portal Tczewska.pl.
● trzecim tegorocznym koncercie Harcerskiej Orkiestry Dętej w Tczewie, który ponownie przyciągnął komplet publiczności.

 

 

Ocena

Autor: (WSz) Źródło: Gazeta Tczewska

Polecamy

Dodaj nowy komentarz
Dodając komentarz akceptujesz Zasady komentowania artykułów i Regulamin.

Komentarze (0)

Dodaj nowy komentarz

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze naruszające Zasady komentowania artykułów lub Regulamin będą usuwane.
.

2016

02

08

poniedziałek

Tczew
niewielkie zachmurzenie
2.6°C
.
.

środa, 10 lutego 2016

piątek, 12 lutego 2016

sobota, 13 lutego 2016

niedziela, 14 lutego 2016

poniedziałek, 15 lutego 2016

wtorek, 16 lutego 2016

środa, 17 lutego 2016

czwartek, 18 lutego 2016

piątek, 19 lutego 2016

niedziela, 21 lutego 2016

poniedziałek, 22 lutego 2016

wtorek, 23 lutego 2016

środa, 24 lutego 2016

czwartek, 25 lutego 2016

.


.