niedziela, 19 maja 2024 16:43
Reklama
Reklama

Nowy prezydent Łukasz Brządkowski złożył ślubowanie. Przewodniczącym Rady Miejskiej został Marcin Kussowski

Tuż przed oddaniem tego numeru Gazety Tczewskiej do druku odbyła się sesja Rady Miejskiej w Tczewie (7 maja), na której Łukasz Brządkowski, jako nowy prezydent Tczewa złożył ślubowanie. Ślubowali też wszyscy radni. Nowym przewodniczącym rady został Marcin Kussowski z Samorządu OdNowa.
Nowy prezydent Łukasz Brządkowski złożył ślubowanie. Przewodniczącym Rady Miejskiej został Marcin Kussowski

Autor: W. Mocny

Obrady otworzyła jako honorowa przewodnicząca RM – Brygida Genca, od której nowy przewodniczący przejął symbolicznie stanowisko. Marcin Kussowski z zawodu jest informatykiem i prowadzi własną działalność gospodarczą. Jak zdradził jego pasją jest śpiewanie w chórze Nieboskłonni.


 

- Dziękuję, że obdarzyliście mnie takim zaufaniem powołując na stanowisko przewodniczącego RM. Składam wszystkim radnym podziękowania – byłej i obecnej kadencji – mówił po objciu funkcji. - To wam zaufali mieszkańcy byście mogli pełnić tę zaszczytną funkcję radnego. Chciałbym podziękować panu Zenonowi Drewie. Muszę przyznać, że wiele czeka mnie nauki, by tak sprawnie prowadzić obrady jak Pan Zenon Drewa. Sam musiałem obejrzeć sesje sprzed lat, by umieć poprowadzić tę dzisiejszą.

(tu nastąpiła pauza, bo prezydent Pobłocki podszedł i poprawił łańcuch nowemu przewodniczącemu).

M. Kussowski zadeklarował kierowanie się sumieniem w swoich decyzjach. Obiecał, że będzie rozmawiał ze wszystkimi.


 

Zwrócił się też do ustępującego prezydenta Mirosława Pobłockiego.


 

- Panie Prezydencie w imieniu obecnej rady, a ja jeszcze w imieniu rady ostatniej kadencji, chciałbym Panu serdecznie podziękować za te 14 lat pracy. Jest to dla mnie czas szczególny. Czasem nazywano nas opozycją. Myślę jednak, że było to dobre 5 lat wspólnej pracy. (…).


 

W kolejnej odsłonie sesji ustępujący prezydent Mirosław Pobłocki zwrócił się do swojego następcy i całej rady:


 

- Gratuluję Ci Łukasz (jesteśmy na ty), bo zwycięstwo było naprawdę dobre. Stosunek głosów 2:1 – stwierdził M. Pobłocki. - Nie spodziewałem się tego i myślę, że Ty też. Życie pokazało, że tak jest i trzeba się z tym zmierzyć. Z racji tych moich 22 lat pracy w urzędzie deklaruję współpracę, a jeśli będzie kiedyś jakikolwiek temat (jeśli będziesz chciał), jestem do dyspozycji. Panie Panowie radni Wam gratuluję wyboru. Jest bardzo dużo nowych twarzy. To też jest jakiś znak czasów. Życzę Wam byście jak najszybciej odnaleźli się w tym kieracie pracy radnego, bo to nie jest wdzięczna praca. Będziecie decydować nie tylko o miłych rzeczach, ale też będziecie musieli zmierzyć się z wieloma trudnymi tematami, które będą dotyczyły chociażby budżetu miasta.


 

Dodał, że poprawa łańcucha to nie był przypadek, bo przewodniczący będzie miał trudno, a łańcuch, tak jak łańcuch prezydenta – zawsze się będzie przekrzywiał.


 

Rada zdecydowała jednogłośnie, że w bieżącej kadencji będzie trzech przewodniczących. Zgłoszono kandydatury Mieczysława Matysiaka (PiS), Brygidy Gency (PO) oraz Macieja Skiberowskiego (SoN). Wszystkie zostały przyjęte przez radę.


 

Sesja była też pierwszym oficjalnym wydarzeniem, na którym w nowych rolach zaprezentowali się nowi wiceprezydenci Tczewa: Joanna Grabowska (z-ca prezydenta Tczewa ds. społecznych) oraz Andrzej Gockowski (z-ca ds. gospodarczych).


 

A. Gockowski jest tczewianinem od urodzenia. Ma 40 lat. Do tej pory pełnił funkcje kierownicze w samorządzie m.in. naczelnika Wydziału Rozwoju ds. rozwoju w UM w Tczewie i kier. referatu inwestycji i gospodarki komunalnej w gminie Pelplin, ale nigdy tak wysokiej funkcji jak wiceprezydent.

- Większość mojego doświadczenia zawodowego, to praca w samorządzie – powiedział nam nowy wiceprezydent. - 11 lat w samorządzie miejskim Tczewa i 4 lata w samorządzie gminy Pelplin. Propozycję pracy jako wiceprezydent otrzymałem stosunkowo niedawno. Ta myśl gdzieś mi przechodziła przez głowę, ale dawałem jej małe prawdopodobieństwo. W przypadku uzyskania takiej propozycji nie wahałem się, bo jest to marzenie każdego samorządowca i chciałbym do tego zrobić wiele rzeczy dla Tczewa. Zmiana władzy w mieście daje szanse na nowe perspektywy, klimatu pracy w urzędzie. Nie ukrywam, że praca w dobrym towarzystwie do współpracy jest marzeniem.


 

Wybrano też przewodniczących poszczególnych komisji RM.


 


 

Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny


 


 


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tczewianin 09.05.2024 08:03
Nie wiem czy to dobry pomysł - naśladowanie "sposobu prowadzenia sesji przez Zenona Drewę", który stosował skrajny zamordyzm. Wiele osób spoza rady, które chciały zabrać wazny głos w debacie w WAŻNYCH SPRAWACH NIE BYŁO DOPUSZCZANYCH DO GŁOSU !! Poza tym wtrącał się w dyskusję radnych, pouczał i ganił, a nie taka była jego rola. Raczej miał prowadzić w sposób zorganizowany obradę i dopuszczać do wolnej dyskusji,m by rada mogła podjąć odpowiednie decyzje. No ale to były nauczyciel, pewnie taka maniera, że wszystkich musiał traktować jak swoich uczniaków. SŁOWEM Marcinie Kussowski - nowym przewodniczący Tczewa - NIE IDŹCIE TĄ DROGĄ !!!!

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama