sobota, 27 kwietnia 2024 13:05
Reklama

Prawidłowo wykonana instalacja przeciwpożarowa to obowiązek!

Zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego stanowi priorytet każdego administratora budynku. Nie chodzi tu wyłącznie o związane z tym kwestie prawne; to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo lokatorów czy osób, które przebywają w danym miejscu na co dzień, wykonując swoje obowiązki. Wykonanie instalacji przeciwpożarowej, zachowując przy tym wszelkie wytyczne oraz standardy nałożone między innymi przez akty prawne, to nie kwestia dobrej woli, tylko powinności. Instalacja przeciwpożarowa wykonywana jest w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest moment realizacji nowej inwestycji, jaką może być szereg apartamentów, hal produkcyjnych, biurowców czy magazynów składowania. Drugi następuje w przypadku zmiany prawa, gdy instalacja w istniejącym budynku staje się przestarzała i wymaga kompleksowego dostosowania do aktualnych przepisów.
  • Źródło: Art. sponsorowany
Prawidłowo wykonana instalacja przeciwpożarowa to obowiązek!

Co wchodzi w skład instalacji przeciwpożarowej?

Celem instalacji przeciwpożarowej jest przede wszystkim błyskawiczne wykrycie pożaru w jego pierwszej fazie. Szybka reakcja na zdarzenie oraz uruchomienie niezbędnych działań zapobiegawczych jest w stanie zminimalizować straty zarówno w sprzęcie, jak i wśród ludzi. Wbrew powszechnym wyobrażeniom, instalacja przeciwpożarowa to nie tylko kilka gaśnic na korytarzach; stanowi ona kompletny, wysoce rozbudowany system. Współcześnie przyjęty podział dzieli instalacje przeciwpożarowe na dwa rodzaje: sygnalizacyjne i funkcyjne. Pierwsza grupa ma za zadanie wykrywać i alarmować o pożarze bądź zadymieniu. Najczęściej obejmuje ona czujniki dymu, ciepła czy alarmy pożarowe. Te ostatnie emitują zwykle głośne dźwięki i ostrzegawcze światła, które informują osoby przebywające w pobliżu zagrożenia o konieczności natychmiastowej ewakuacji. Nowoczesne systemy sygnalizacyjne posiadają również zainstalowane powiadomienia zdalne – wysyłają one sygnał o zdarzeniu do straży pożarnej czy firmy monitorującej obiekt. Druga grupa, instalacje przeciwpożarowe funkcyjne, obejmuje wszystkie systemy reagujące na zagrożenie. Są to przede wszystkim gaśnice automatyczne, które w momencie wykrycia pożaru natychmiastowo rozpylające środek gaśniczy. Oprócz tego, istnieją również specjalne systemy oddymiania (wentylatory), a także drzwi przeciwpożarowe. Technologia stale się rozwija, dzięki czemu współcześnie można naprawdę solidnie zabezpieczyć obiekty przed pożarem.

Projekt instalacji przeciwpożarowej u specjalisty – co warto wiedzieć?

Projektowanie instalacji przeciwpożarowej najlepiej jest zlecić wykwalifikowanej firmie, która posiada bogate doświadczenie i kompleksowo podchodzi do każdego zlecenia. W końcu to na projekcie oparte będzie wdrożenie instalacji przeciwpożarowej, przez co właśnie z tego powodu powinno się dołożyć wszelkich starań ku temu, by sam projekt został zrealizowany w oparciu o wiedzę techniczną i znajomość zasad prawnych. Na szczęście, dzisiejszy rynek pełen jest firm, które oferują fachowe doradztwo techniczne i projektowanie instalacji przeciwpożarowych. Jedną z nich jest NOFIRE - przedsiębiorstwo świadczące usługi PPOŻ. Na swojej stronie internetowej, www.nofire.pl, zainteresowani mogą poznać pełną ofertę firmy, w tym również czynności składające się na projekt instalacji przeciwpożarowej. W poszukiwaniu firmy która wykona projekt instalacji przeciwpożarowej, należy szukać przedsiębiorców oferujących pełną i fachową obsługę serwisową. Zapewnienie odpowiednich systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych jest kluczowe w celu utrzymania bezpieczeństwa w każdym budynku. Warto o tym pamiętać, decydując się na wybór odpowiedniego projektanta, a także wykonawcy.


Podziel się
Oceń

Reklama