poniedziałek, 20 maja 2024 02:17
Reklama
Reklama

Zgrzyty medialne i ze skargami na prezydenta... Zasadne skargi, diety radnych i uchwały budżetowe

Podczas Sesji Rady Miejskiej w Tczewie 25 stycznia, głównymi uchwałami do przegłosowania były te związane z kwestiami budżetowymi oraz ogromną ilością zasadnych skarg na prezydenta Tczewa. Piotr Wojciechowski, dyrektor Tczewskiego Centrum Sportu i Turystyki omówił zadania i plany spółki, którą kieruje. Przegłosowano też uchwałę o dietach radnych.
Zgrzyty medialne i ze skargami na prezydenta... Zasadne skargi, diety radnych i uchwały budżetowe

Autor: UM w Tczewie

Co ciekawe bez większego echa przeszła uchwała w sprawie ustalenia wysokości diet dla radnych gminy oraz ustalenia należności z tytułu podróży służbowych radnych gmin. Rada Miejska w Tczewie musiała podjąć nową uchwałę, pozbawioną dotychczasowej wady prawnej tzn. podlegającej ogłoszeniu w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym, jako akt prawa miejscowego.

Przeszła ona 18 głosami „za” przy 3 głosach sprzeciwu.

Uchwały finansowe dotyczyły zmian w budżecie miasta Tczewa na 2024 r. oraz zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Tczewa na lata 2024-2034. Zaskakująco wiele uwagi poświęcono kwestii dotacji dla schroniska na karmę w kontekście braku sylwestra miejskiego oraz ograniczeniu w finansowaniu usług lokalnej telewizji TETKA. 

Prezydent w części poświęconej pytaniom do prezydenta tłumaczył, że finansowanie karmy dla psów i kotów OTOZ Animals w Tczewie nie było związane w żaden sposób związane z finansowaniem sylwestra. Impreza ta jego zdaniem kosztuje kilka tysięcy złotych, a karma dużo mniej. Niemniej w takim kontekście i czasie publikowano informacje o wsparciu schroniska.

Jeśli chodzi o telewizję TETKA, medium to ma przestać płatnej emisji obrad Rady Miejskiej. Takiej decyzji można było się spodziewać, gdyż sesje w wersji wideo udostępnia na swoich stronach Urząd Miejski. Nie brakowało jednak uszczypliwości radnych opozycji, którzy złośliwie zauważyli, że lepiej byłoby zrezygnować z programu „Pytania do prezydenta”. Pojawił się też wątek Gazety Tczewskiej, który wywołał radny Marcin Kussowski. Prezydent Mirosław Pobłocki skorzystał z okazji, by obrazić naszą gazetę i spróbować zrobić jej „antyreklamę”. Do sprawy tej odnosi się szerzej nasz felietonista Jan Kulas w tym numerze. 

Wyjaśniano też tryb dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Wróćmy do skarg na prezydenta. Tych wprowadzono pod obrady aż 22. Z czego tylko jedna była bezzasadna (dotyczyła sposoby umieszczenia na tablicy nazwy ulicy). Pozostałe, zasadne także w większości dotyczyły błędów formalnych dotyczących tabliczek i dokumentowania nazw ulic lub niezgodności nazw faktycznych z tymi w rejestrze miasta. Np. jedna ze skarg dotyczyła nazwy na tabliczce niezgodnej z uchwałą, inna tolerowania przez urzędników miejskich nienależytego stanu tabliczki z nazwą ulicy Skarszewskiej w Tczewie. W innej skardze mieszkaniec Starogardu Gdańskiego zamierzał z rodziną udać się do Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Tczewie na lodowisko na godzinę 20.30. Na stronie TCSiR wyczytał, że jest możliwość skorzystania z jazdy na łyżwach o godz. 20.30, natomiast po udaniu się na lodowisko dowiedział się, że we wtorki o godz. 20.30 jest zarezerwowane tylko dla hokeistów. Skarżący żąda aby nie wprowadzać osób w błąd i zmienić godziny wejść na lodowisko, by na stronie nie było błędnych informacji.


Były to sprawy drobne, lecz istotne z punktu widzenia mieszkańców.


 

W. Mocny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ojciec 02.02.2024 15:38
Też bym się wkurzył gdybym jecha taki kawal z rodziną...

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama