poniedziałek, 20 maja 2024 10:35
Reklama
Reklama

Zaplanuj usunięcie swojego azbestu! Usuwanie azbestu – zakończono edycję 2023. Miliony ton nadal zalegają w Polsce

Zakończone zostały prace polegające na usuwaniu wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miejskiej Tczew w 2023 roku. Wyroby zawierające azbest usunięto z terenu 14. nieruchomości w ilości 26,73 Mg (mega gram).
Zaplanuj usunięcie swojego azbestu! Usuwanie azbestu – zakończono edycję 2023. Miliony ton nadal zalegają w Polsce

Autor: Fot. gmina Mściwojów

Stanowiło to realizację programu współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Program realizowano od 2017 rok. Wyroby zawierające azbest (płyty faliste azbestowo-cementowe) usuwane są w większości z dachów domów jednorodzinnych, w mniejszej ilości z dachów altan na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dotychczas usunięto wyroby zawierające azbest z terenu 71 nieruchomości w ilości 107,8 Mg.


*W pliku zdjęciowym statystyka usuwania azbestu w ostatnich latach.

W krajach Unii Europejskiej całkowity zakaz stosowania azbestu został wprowadzony 1 stycznia 2005 r. W 2002 r. Rada Ministrów przyjęła krajowy „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Jego realizacja zaplanowana została na lata 2003–2032. Od 1997 r. w Polsce obowiązuje zakaz handlu wyrobami zawierającymi azbest oraz ich produkcji. Z badań Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w Polsce do usunięcia azbestu pozostało jeszcze ok. 7 mln ton.

Azbest jest substancją rakotwórczą, jednak ta cecha u ludzi ujawnia się dopiero po 40 latach od kontaktu z tym szkodliwym produktem. Rakotwórcze są szkodliwe włókna. Płyty azbestowe są nieszkodliwe jeśli się ich nie łamie lub nie tnie. Z drugiej strony azbest w polskich budownictwie stosuje się od dekad, a to oznacza, że cement, który jest składnikiem wyrobów z azbestu już się kruszy, uwalniając szkodliwe włókna. Szacuje się, że azbestu w pokryciach dachowych jest około 15 proc. na terenie kraju.


 

opr. (tomm)UM W Tczewie


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama