sobota, 18 maja 2024 08:38
Reklama
Reklama

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA w Tczewie. Z roku na rok coraz więcej tczewian bierze w nim udział

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, następnie wspólne wykonanie przez mieszkańców wraz z Harcerską Orkiestrą Dętą „Mazurka Dąbrowskiego” na placu Hallera, przemarsz z flagami, chorągiewkami przy orkiestrowych dźwiękach na obchody na cmentarzu starym - taki był 11 Listopada w Tczewie. Był biało czerwony od flag i kotylionów!
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA w Tczewie. Z roku na rok coraz więcej tczewian bierze w nim udział

Poranek 11 listopada przesłoniła gęsta mgła, co opóźniło poranne pociągi i powodowało spowolnienie na drogach, ale do południa pogoda w Tczewie stała się słoneczna. Jakby na życzenie mieszkańców. 11 listopada tczewianie wspólnie uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Oficjalnie do Tczewa polska administracja wróciła dopiero wraz z wojskiem gen. Józefa Hallera w 1920 r., ale z dokumentów archiwalnych, które udostępnił dr Michał Kargul wynika, że już 4 listopada 1918 r. zawiązała się w Tczewie Rada Ludowa. Jej członkami byli m.in. dr Brejski z Pelplina oraz ks. dr Czapla z Subków.

Do wspólnego świętowania zaprosił mieszkańców prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, który był jednak nieobecny na uroczystościach z powodu niedawnego, poważnego urazu. Obchody miejskie poprowadził dr Krzysztof Korda, dyrektor tczewskiej biblioteki, który zarysował wydarzenia 11 listopada i przypomniał postaci żołnierzy i powstańców wielkopolskich i styczniowych pochowanych w grobach cmentarza starego. Byli radni miejscy i powiatowi oraz starosta tczewski Mirosław Augustyn. Pod obeliskiem J. Piłsudskiego zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. Następnie przeszliśmy na cmentarz „stary”, gdzie pod pomnikiem „Ku chwale poległym w obronie Ojczyzny” odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych. Wydarzenia sprzed 105 lat omówił Krzysztof Korda, historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, radny i członek Zarządu Powiatu Tczewskiego.

Delegacje ugrupowań politycznych, samorządowe, przedstawiciele instytucji kultury i organizacji pozarządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze. W uroczystościach, oprócz mieszkańców, samorządowców miasta i powiatu, przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń, służb mundurowych, uczestniczył też senator Ryszard Świlski. 

Podczas uroczystości pięknie zaśpiewały dzieci – podopieczni Agaty Sowy:  Iga Schönchofer i Ela Wulnikowska Zebrani nagrodzili ich występ gromkimi brawami.

Na koniec prowadzący uroczystości zaprosił dzieci i rodziców na warsztaty rodzinne oraz grę muzealną poświęconą tematyce niepodległościowej. Nie obyło się też bez tradycyjnego zaproszenia do zwiedzania Wieży Ciśnień przez ich gospodarzy – braci kurkowych, którzy w sarmackich strojach uczestniczyli w całych obchodach. Mieszkańcy mogli też wziąć udział w koncercie „Na skrzydłach wolności”, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.


Tekst i fot. W. Mocny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama