sobota, 18 maja 2024 14:41
Reklama
Reklama

Msza święta, koncert i spotkanie po latach Tczew upamiętnił porozumienia Sierpnia '80

Na pamiątkę Porozumień Sierpniowych ludzie dzisiejszej „Solidarności” oraz dawnego podziemia antykomunistycznego 27 sierpnia – w 43. rocznicę tych wydarzeń upamiętnili początek procesu rozpadu systemu komunistycznego w Polsce, bohaterów i ofiary tego okresu. Odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i Uczestników strajków oraz za kapelana Solidarności prałata śp. Stanisława Cieniewicza, a także uroczystość przed „Pomnikiem Solidarności” w Tczewie.
Msza święta, koncert i spotkanie po latach  Tczew upamiętnił porozumienia Sierpnia '80

Autor: W. Mocny

Mszę świętą odprawiono w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Tczewie, a oficjalne obchody z udziałem władz państwowych i związkowych miały miejsce w Parku Kopernika w Tczewie.

Wziął w nich udział m.in. Kazimierz Janiak, kandydat do Senatu RP w okręgu nr 66 oraz posłowie Kacper Płażyński i Kazimierz Smoliński, pomorscy kandydaci do Sejmu.

Spotkanie zorganizowała Fundacja im. Roberta Pelplińskiego, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. 

 

- Uczestnicy tamtych wydarzeń i tego roku – my wszyscy przeżywaliśmy ten czas jako „karnawał Solidarności” - mówił poseł Kazimierz Smoliński. - Warto wspomnieć, że Tczew był w tamtych dniach jednym z pierwszych strajkujących miast obok m.in. Świdnika i Mielca. 2 lipca rozpoczął się spontaniczny strajk w Fabryce Przekładni „Polmo” w Tczewie. Niestety ten strajk w świadomości Wybrzeża został zapomniany... Myślę, że trzeba o nim przypominać. Przed Wami „chylę czoła”. Byliście w tej „sztafecie pokoleń”, które upamiętniają lata od 1956 do 1981 r. (daty wyeksponowane na pomniku – dop. red.). Przy każdej z tych dat wydawało się, że to już koniec „komuny”, że zwycięży wolność i demokracja... Także dzisiaj musimy wciąż walczyć z tą postkomuną. Najbliższe wybory są kolejną datą w sztafecie pokoleń, która jest pokazana na tym pomniku.


Poseł K. Smoliński podkreślił, że dzięki „Pomnikowi Solidarności” w Tczewie, wiele osób wie, że są takie daty i takie wydarzenia. Podczas spotkania wiązanki kwiatów złożyli także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tczewie z przew. Barbarą Kamińską i radnym powiatu Witoldem Sosnowskim oraz w imieniu starosty – członkiem Zarządu Powiatu Krzysztofem Kordą.

Wśród osób zgromadzonych byli polmowcy tczewscy i obecni związkowcy, dla których przekazywanie wiedzy o etosie Sierpnia jest szczególnie istotne.

- „Solidarność” to jedyny gwarant tego, że nam szeregowym pracownikom ktoś zawsze poda rękę i na kogoś możemy liczyć - stwierdził Ryszard Bączkowski, przedstawiciel NSZZ „S” przy SKM w Gdyni, także obecny w tym dniu w Tczewie. - Związek zawodowy jest tą ostoją pracowników, dzięki której czują się silniejsi. Dzięki związkowi żyje im się lepiej. Mijają 43 lata od powstania związku i na przestrzeni tych wszystkich lat widać, że związek był i jest potrzebny, a bez „S” wiele rzeczy na dobre by się nie zmieniło. Miałem 15 lat i mieszkałem obok Stoczni Remontowej „Nauta” w Gdyni. Jej już nie ma, a jej potencjał przejęła Stocznia Gdynia. Obserwowałem jako 15-letni młodzieniec powstawanie „Solidarności”. Poznałem później pana Andrzeja Kołodzieja, z którym wiele razy rozmawiałem o tym jak „Solidarność” w Gdyni się rodziła.


 

Po oficjalnej części Prezes Wydawnictwa Pomorskiego – Czesław Czyżewski zaprosił wszystkich uczestników na spotkanie po latach, na poczęstunek i koncert przy budynku drukarni Zakładów Graficznych im. Józefa Czyżewskiego. Tam w luźnej atmosferze wysłuchano koncertu barda Solidarności – Zbigniewa „Stefana” Stefańskiego, który pracował przez 45 lat w Stoczni Gdańskiej, jak mówi w czasie „gdy odwaga nie była tania”. Był to koncert„Zakłóćmy ciszę”.

Podpisanie porozumień sierpniowych 31 sierpnia 1980 r. Było, końcem sierpniowego strajku, a zarazem impulsem do przemian systemowych, które w ostateczności doprowadziły do upadku PRL i innych krajów demokracji ludowej z bloku wschodniego. Do odzyskania suwerenności przez Polskę.


 

Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny

* ZDJĘCIA w dziale Galeria na Tczewska.pl


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama