poniedziałek, 20 maja 2024 08:54
Reklama
Reklama

AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA !! Wybuchł ogień w zabytkowej przepompowni (śluzy) w Rybakach

Dziś (14 maja) o godz. 8.35 dyżurny straży pożarnej w Tczewie odebrał zgłoszenie o pożarze zabytkowego budynku przepompowni w Rybakach przy ul. Wałowej 1.
AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA !! Wybuchł ogień w zabytkowej przepompowni (śluzy) w Rybakach

Autor: mł. bryg. Marcin Majchrzak/KP PSP Tczew

AKTUALIZACJA:

Budynek 2-kondygnacyjny. Spaliło się poddasze. Ogień przedostał się na drugą kondygnację, ale dzięki sprawnym działaniom strażaków na szczęście uratowano pomieszczenie z pompami.  Warto przypomnieć rolę i znaczenie tych urządzeń z końca XIX w i początku XX w. Budynek stanowi element zabytkowej śluzy. Przepompowni pompowała wodę z rowów melioracyjnych z terenów Niziny Walichnowskiej do Wisły. Straz Pozarna Tczew

- W połowie XIX w. Nizina Walichnowska zyskała lepszą ochronę przeciwpowodziową w postaci nowych wałów (używanych do dziś) - informuje mł. kpt. Michał Myrda. - Uzupełnieniem konstrukcji ziemnych jest zespół hydrotechniczny składający się z trzech pompowni i śluzy (budowa 1888-1896). Pompownia "Zgoda" odwadnia nizinę odprowadzając wodę do Jeziora Pelplińskiego, pompownie "Nadzieja" i Pokój" tłoczą wodę z jeziora do Wisły - gdy jej wysoki stan uniemożliwia odpływ grawitacyjny. Śluza pozwala na swobodny spływ wody z jeziora do Wisły, zamyka się zaś, gdy poziom rzeki nadmiernie rośnie. Pompownie miały początkowo napęd parowy, dziś elektryczny. Cały system melioracji Niziny Walichnowskiej jest dziełem osadników menonickich żyjących tu od końca XVI w.

___________

- Pożar objął zabytkowy budynek śluzy w Rybakach – Stacji Pomp „Nadzieja”. Na miejscu z działa 6 zastępów straży pożarnej – informuje mł. kpt. Michał Myrda, rzecznik prasowy KP PSP w Tczewie. - Budynek stanowi element zabytkowej śluzy. Przepompowni pompowała wodę z rowów melioracyjnych z terenów Niziny Walichnowskiej do Wisły.

Więcej informacji w najbliższym numerze Gazety Tczewskiej.

 

(tomm)/Fot. mł. bryg. Marcin Majchrzak/KP PSP Tczew



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama