poniedziałek, 20 maja 2024 08:54
Reklama
Reklama

Rowerowy Rajd Gwiaździsty upamiętnił wojewodę Stefana Łaszewskiego

W niedzielę, 5 września odbył się 21. Rowerowy Rajd Gwiaździsty zorganizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE przy współpracy z powiatem tczewskim. W tym roku wspomniane wydarzenie nie tylko promowało sport i zdrowy tryb życia wśród dorosłych i młodzieży, ale też przybliżył grupie postać pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego.
Rowerowy Rajd Gwiaździsty upamiętnił wojewodę Stefana Łaszewskiego

Autor: LOT Kociewie

- Stefan Łaszewski był pierwszym wojewodą pomorskim w historii II RP. Związany z ziemią tczewską, uczęszczał do Collegium Marianum w Pelplinie. Prowadził działalność patriotyczną, tworzył podstawy polskiej administracji na terenie ówczesnego województwa pomorskiego. – mówił dr Krzysztof Korda, Członek Zarządu Powiatu Tczewskiego. – W ramach roku Stefana Łaszewskiego ogłoszonego przez Radę Powiatu Tczewskiego oraz Radę Miasta i Gminy Pelplin postanowiliśmy przybliżyć rowerzystom jego życiorys, a także oddać hołd i złożyć kwiaty na jego pomniku w Pelplinie.

 

Po złożeniu kwiatów ponad 80 rowerzystów wyruszyło na szlak, aby poznawać walory turystyczno-krajobrazowe ziemi tczewskiej. Zarówno młodsi jak i starsi cykliści przejechali całość trasy, czyli 52 km przez Gminę Pelplin, Gminę Subkowy oraz Gminę Morzeszczyn. Na starcie każdy z uczestników otrzymał śniadaniowy pakiet startowy, pamiątkową przypinkę z trasą rajdu oraz odblaskowy gadżet, który z pewnością przyda się podczas planowania kolejnych, rowerowych podróży po kociewskich szlakach. W Waćmierzu cykliści zostali poczęstowani kawą i ciastem, a tradycyjny piknik rowerowy odbył się przy Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi.

 

Jak relacjonują organizatorzy na trasie nie było większych problemów sprzętowych: dwie „gumy” zostały natychmiast wymienione, a kłopot z przerzutkami naprawiony przez sprawny serwis techniczny. Niestety, pęknięcie w piaście skończyło się na tzw. pace – czyli wozie zabezpieczającym.

 

- Obserwujemy, że co roku na Rowerowy Rajd Gwiaździsty zgłasza się coraz więcej rodzin z dziećmi. Cieszy nas, że turystyka rowerowa staje się coraz bardziej popularna wśród mieszkańców Kociewia. – mówi Piotr Kończewski, Dyrektor LOT KOCIEWIE. – Myślę, że organizowane przez nas rajd rowerowe są idealną alternatywą do spędzenia aktywnie czasu z rodziną wśród ludzi, którzy mają podobne zainteresowania. – podkreśla.

 

Rowerowy Rajd Gwiaździsty dofinansowany przez samorząd Powiatu Tczewskiego był ostatnim z cyklu rajdów organizowanych w tym sezonie przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE. Jednak pracownicy LOT KOCIEWIE zaglądają w przyszłoroczne kalendarze i już planują wydarzenia. Organizatorzy liczą, że podobnie jak w ubiegłych latach uda się zaprosić rowerzystów na dwudniowe rajdy rowerowe, które cieszyły się ich ogromnym zainteresowaniem.

 

Teraz wraz z uczestnikami Rowerowego Rajdu Gwiaździstego czekamy na galerię zdjęć oraz film z wydarzenia, które niedługo pojawią się w mediach społecznościowych organizacji na www.facebook.com/lot.kociewie

 

Opr. LOT Kociewie



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama