poniedziałek, 20 maja 2024 05:42
Reklama
Reklama

Tajemnice tczewskich organów. Na ratunek zabytkowi, z pomocą cegiełki

Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża jest najstarszym zabytkiem miasta. Historyczną wartość mają też tajemnicze, zabytkowe organy. Mają one niezwykle interesującą historię. Nic zatem dziwnego, że parafia św. Krzyża postanowiła zebrać kwotę potrzebną na renowację. A kwota jest niemała, bo ok. 300 – 400 tys. zł..
Tajemnice tczewskich organów. Na ratunek zabytkowi, z pomocą cegiełki

Autor: W. Mocny

Na ratunek organom

Niestety wartość renowacji instrumentu to koszt w wysokości 300-400 tys. zł, który aktualnie trudno udźwignąć parafii. Zaznaczmy że kierownictwo parafii nie załamuje rąk. 31 stycznia odbyło się nabożeństwo w formie uroczystego koncertu - „Świąteczne Uwielbienie, podczas którego w sposób symboliczny żegnaliśmy się z radosnym czasem kolęd i pastorałek. Postanowiono wówczas o zorganizowaniu zbiórki w formie cegiełek pokoncertowych.

Mowa o nagranej wersji wideo z koncertu „Świąteczne uwielbienie”. Jeżeli ktoś nie mógł pojawić się, albo zwyczajnie obawiał się uczestnictwa z powodu pandemii koronawirusa, dzięki „wideocegiełce” będzie mógł wziąć udział w koncercie przed ekranem własnego komputera, laptopa, lub smartphona.

 

Zanim podamy szczegóły dotyczące tego tajemniczego instrumentu muzycznego, warto dodać, że odpowiedzialnymi za wspomniany film – cegiełkę, są panowie z firmy „Wojtek z Technika Szkodziński oraz Karol Chołaszczyński Studio”. Ktoś pomyśli: „nie warto naprawiać starych organów” i... nie będzie miał racji! Tego rodzaju instrumenty kościelne wydają niezwykle interesujące dźwięki. Warunek jest jednak taki, że muszą one działać! A w Farze od dawna funkcjonują cyfrowe organy, co jest zrozumiałe.

Przy okazji mieszkańcy Tczewa, uczestniczący w ostatnim koncercie, uczcili urodziny miasta – dzień wkroczenia do Tczewa polskich wojsk frontu pomorskiego - 30 Stycznia. Z powodu pandemii zdecydowano, by sporządzić wideo z koncertu. Oczywiście wysokość wpłaty jest dobrowolna.

Dodajmy, że warto się zaopatrzyć w nagranie, by posłuchać ciekawych aranżacji w wykonaniu chórzystów z NO SAINTS z Gdańska. (Galerię zdjęć z koncertu zobaczysz na naszym portalu: tczewska.pl).

Mateusz Kotwica, tczewski organista opowiedział nam o nietypowej zbiórce.

 

(...)

Tekst i fot. W. Mocny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama