poniedziałek, 20 maja 2024 09:13
Reklama
Reklama

Narkowy – 265 rocznica urodzin gen. Jan Henryka Dąbrowskiego

2 sierpnia 1755 roku w Pierzchowie urodził się gen. Jan Henryk Dąbrowski bohater narodowy uwieczniony w słowach „Mazurka Dąbrowskiego”.
  • Źródło: Tomasz Jagielski
Narkowy – 265 rocznica urodzin gen. Jan Henryka Dąbrowskiego

Prawie 200 lat później w pobliskiej parafii w Niegowici posługę kapłańską pełnił Karol Wojtyła. To z jego inicjatywy dzieci i młodzież spotykała się w dzień urodzin generała by uczcić bohatera polskiej historii. Taki pomył przyświecał Adamowi Goryckiemu z Kielc, który postanowił wskrzesić tę idę. W tym roku w jedenastu miejscach na terenie Polski uhonorowano pamięć Jana Henryka Dąbrowskiego. Także w Narkowach na terenie gminy Subkowy, powiat tczewski.

     To tutaj w lutym 22 lutego 1807 roku nastąpiła koncentracja wojsk polskich przed atakiem i szturmem na Tczew. Podczas walki na murach miasta nad Wisłą został ranny Jan Henryk Dąbrowski i jego syn Michał. Mieszkańcy wsi oraz miłośnicy historii spotkali się pod pamiątkową tablicą by upamiętnić bohatera hymnu narodowego. Kwiaty, przemówienia, modlitwa i krótki rys historyczny to współczesne formy pamięci o naszych polskich bohaterach. Ta żywa lekcja historii i pamięć o pobycie Dąbrowskiego na Kociewiu pozostanie w naszej pamięci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama