poniedziałek, 20 maja 2024 12:39
Reklama
Reklama

MARSZ PAMIĘCI O OFIARACH HITLERYZMU i STALINIZMU

ROKITKI. W 80. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej zapraszamy mieszkańców gm. Tczew, a w szczególności Rokitek, samorządowców pow. tczewskiego, samorządowców m. Tczewa, samorządowców gm. Tczew, dyrekcję, nauczycieli i uczniów klas siódmych i ósmych Szkół Podstawowych Gminy Tczew oraz Zespołu Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej, organizacje patriotyczne do udziału w Marszu Pamięci o Ofiarach Hitleryzmu i Stalinizmu, który odbędzie się 17 września 2019 r.
  • Źródło: ZKiW Swarożyn
MARSZ PAMIĘCI  O OFIARACH HITLERYZMU i  STALINIZMU

Autor: ZKiW Swarożyn

 

Zwieńczeniem marszu będzie spotkanie przy Pomniku Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu w Rokitkach i oddanie hołdu ofiarom totalitarnych systemów, które zniewalały naszą Ojczyznę.

Patronat: Organizator: Wójt Gminy Tczew - Krzysztof Augustyniak, Dyrektor ZKiW w Swarożynie - Wojciech Czerwiński

 

Harmonogram  wydarzenia:

1.  Zbiórka uczestników Marszu pamięci o ofiarach hitleryzmu i stalinizmu przy kominie ZEC-u w Rokitkach o g. 10.15, formowanie kolumny:

Uczestnicy III Ogólnopolskiej Sztafety Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy z transparentem PAMIĘTAMY O OFIARACH HITLERYZMU I STALINIZMU

Uczniowie prowadzący uroczystości przy obelisku, Sztandar Szkoły Podstawowej w Miłobądzu, Uczniowie SP w Miłobądzu pod opieką nauczycieli, Uczniowie SP w Turzu pod opieką nauczycieli, Uczniowie SP w Lubiszewie pod opieką nauczycieli, Uczniowie SP Zespołu Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej, Uczniowie SP w ZKiW W Swarożynie pod opieką nauczycieli, Zaproszeni goście i samorządowcy.

2. 10.25 przemarsz kolumny pod obelisk w Rokitkach

3. 10.30 – 11.15 modlitwa za ofiary hitleryzmu i stalinizmu, oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolność Polski, wykład okolicznościowy, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem.

5. Zakończenie spotkania ok.11.15

 

Światowy Dzień Sybiraka - uroczystości pod pomnikiem w Rokitkach

Pamięć o ofiarach hitleryzmu i stalinizmu została uczczona przez młodzież szkół gminnych, samorządowców oraz rodziny ofiar, 17 września br. pod pomnikiem w Rokitkach. Jest to dzień, w którym w 1939 r. Związek Radziecki dokonał brutalnej napaści na Polskę. Wówczas do niewoli sowieckiej trafiło około 250 tysięcy polskich żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów. Nastąpiły masowe deportacje Polaków, zamieszkałych na terenach zajętych przez agresora, w głąb Związku Radzieckiego.

Aby pielęgnować wśród młodzieży postawy patriotyzmu, zorganizowane zostało zgromadzenie pod obeliskiem w Rokitkach, który z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Obelisku Upamiętniającego Poszkodowanych w czasie II wojny światowej został odsłonięty 11 listopada 2016 roku. Wówczas edukacyjne znaczenie patriotycznej postawy mieszkańców Rokitek podkreślił emerytowany dziekan tczewski ks. prałat Stanisław Cieniewicz, zachęcając lokalną młodzież do  pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach. Tegoroczne zgromadzenie było wypełnieniem przesłania księdza prałata.

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama