poniedziałek, 20 maja 2024 07:15
Reklama
Reklama

"Jak dawniej mierzono" – wystawa w kamienicy przy ul. Podmurnej 15

TCZEW. Fabryka Sztuk zaprasza w podróż po świecie miar. Okazją ku temu jest wystawa „Jak dawniej mierzono”, objęta honorowym patronatem prezesa Głównego Urzędu Miar.
"Jak dawniej mierzono" – wystawa w kamienicy przy ul. Podmurnej 15

Autor: Fot. D. Wałaszewski

W kamienicy przy ul. Podmurnej 15 można oglądać blisko 90 przedmiotów związanych z pomiarem. Najstarsze datowane są na XIX wiek. Wśród muzealiów znalazły się: pojemniki miarowe, w tym ¼ korca – wzór z 1819 r. wykonany z miedzi, a obowiązujący na terenie Królestwa Polskiego, różnego rodzaju wagi: równoramienne, bezmiany, sprężynowe i szalkowe, a także odważniki, wodomierze, gazomierze, liczniki energii elektrycznej, taksometry…

Inspiracją do powstania wystawy jest stulecie Głównego Urzędu Miar. Podpisany m.in. przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Dekret o miarach” z 8 lutego 1919 r., ustanawiający ten urząd, był jednym z pierwszych aktów prawnych Drugiej Rzeczypospolitej!

Pamiętajmy jednak, że miary towarzyszyły już dawnym cywilizacjom, ułatwiając codzienne życie. Przydawały się podczas wymiany towarowej, wytyczaniu obszarów własności, spełnianiu obowiązków względem władcy, np. przy uiszczaniu daniny. Kiedyś człowiek mierzył przedmioty częściami swojego ciała. Zapoznając się z treścią wystawy, dowiadujemy się, co to jest łokieć, krok, stopa, sążeń, piędź czy garść. Mowa jest również o chaosie metrologicznym, do czego nawiązywał następująco poeta Wacław Potocki: „Co województwo, co powiat, co miasto, insza waga i łokieć, inszy garniec, korzec”. W dalszej części wystawy opisane są prace nad ujednoliceniem miar, czego doskonałym przykładem jest stworzenie przez Francuzów podstawowego systemu jednostek miar (metr, kilogram i sekunda astronomiczna), który w 1960 r. został zastąpiony przez Międzynarodowy Układ Jednostek Miar (SI). Jest również sporo ciekawostek, np. o holenderskiej Wadze Czarownic czy też eksperymencie amerykańskiego lekarza, który próbował „zważyć ludzką duszę”.

Wystawa „Jak dawniej mierzono”
honorowy patronat prezesa Głównego Urzędu Miar, koordynacja: Alicja Gajewska – dyrektor Fabryki Sztuk, kuratorzy: Małgorzata Kruk/Fabryka Sztuk, Wiesław Derus/Okręgowy Urząd Miar w Gdańsku. Wydział Zamiejscowy w Tczewie, opracowanie graficzne: Angelika Jagielska/Fabryka Sztuk, partnerzy: Apator Metrix S. A. w Tczewie, Archiwum Państwowe w Gdańsku,zbiory z zasobów Głównego Urzędu Miar, Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku. Wydziału Zamiejscowego w Słupsku, Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku. Wydziału Zamiejscowego w Tczewie, Apator Metrix S. A. w Tczewie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, osób prywatnych (Tomasza Bazy, Doroty Wałaszewskiej, Dariusza Wałaszewskiego i Józefa Ziółkowskiego)
 


Wystawa czynna do 5.10.19 r.
internisaż: 13.09.2019 r.,
Wstęp wolny!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama